Subaru Impreza V Sedan 2.0i (152 Hp) AWD Lineartronic
Subaru Impreza:
The Subaru Impreza is a compact car that has been manufactured by the Japanese automaker Subaru since 1992. It was introduced as a replacement for the Leone, with the predecessor's EA series engines replaced by the new EJ series. It is now in its sixth generation.
Subaru has offered a 5-door hatchback body variant since 2008. The firm also offered a coupe from 1995 until 2001, a 4-door sedan up to the fifth generation, and a 5-door wagon from the Impreza's introduction which was replaced by a hatchback with the third generation in 2008. Mainstream versions have received "boxer" flat-four engines ranging from 1. 5- to 2. 5-liters, with the performance-oriented Impreza WRX and WRX STI models upgraded with the addition of turbochargers. Since the third generation series, some markets have adopted the abbreviated Subaru WRX name for these high-performance variants. The first three generations of Impreza were also available with an off-road appearance non-SUV package called the Outback Sport, exclusive to the North American market. For the fourth generation, this appearance package was raised up to be subcompact crossover SUV and renamed the XV , and is sold internationally. Colloquially, the car is sometimes referred to as Scooby....(Read more on Wikipedia)
V Sedan Overview:
Subaru Impreza (V Sedan). With 197 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~8.4 l/100km). With a weight of 1376 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (156 hp) for versatile driving.
- • Respectable acceleration of 9.8 sec, suitable for most driving situations.
- • Balanced fuel consumption of 6.6 L/100 km for its class.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (385 L) suitable for daily needs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(IV Hatchback (facelift 2015): 2015 - 2016).
| General: |
| Brand: | Subaru |
| Model: | Impreza |
| Generation: | V Sedan |
| Modification (Engine): | 2.0i (152 Hp) AWD Lineartronic |
| Start of production: | 2016 |
| End of production: | 2020 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 152 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 76.2 Hp/l [205mm more] |
| Torque: | 197 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | FB20 More details about the engine FB20 |
| Engine displacement: | 1995 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Boxer |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.4 l |
| Coolant: | 7.8 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 84 mm mm |
| Piston Stroke: | 90 mm mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 8.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.1 l/100 km |
| Weight-to-power ratio: | 9.1 kg/Hp, 110.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 7 kg/Nm, 143.2 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1376 |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Size: |
| Length: | 4625 mm mm [205mm more] |
| Width: | 1778 mm mm [38mm more] |
| Height: | 1455 mm mm [10mm less] |
| Wheelbase: | 2670 mm mm [25mm more] |
| Front track: | 1539 mm |
| Rear (Back) track: | 1544 mm |
| Ride height (ground clearance): | 130 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.7 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Lineartronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R16 89V |
|---|
| Wheel rims size | 6.5J x 16 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
How many miles have you covered in your Subaru Impreza? Share your journey!