Alfa Romeo Alfasud 901 1.3 Super (68 Hp)
Alfa Romeo Alfasud:
The Alfa Romeo Alfasud is a small family car manufactured and marketed from 1971 to 1989 by Alfa Romeo as a front-engine, four-door, five-passenger entry-level model over a single generation — with facelifts in 1977 and 1980. There was also a two-door sedan, only available in "ti" trim. Alfa Romeo subsequently introduced a three-door wagon variant, the Giardinetta ; two-door coupé, the Alfasud Sprint ; three-door hatchback and finally the five-door hatchback....(Read more on Wikipedia)
901 Overview:
Alfa Romeo Alfasud (901). With 100 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 870 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. The top speed reaches 155 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (65 hp), ideal for city commuting.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Sprint (902.A): 1987 - 1989).
| General: |
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | Alfasud |
| Generation: | 901 |
| Modification (Engine): | 1.3 Super (68 Hp) |
| Start of production: | February, 1978 |
| End of production: | July, 1979 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 68 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 52.9 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 100 Nm @ 3500 rpm. |
| Engine Model/Code: | AS30180 More details about the engine AS30180 |
| Engine displacement: | 1286 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Boxer |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Carburettor |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | SOHC |
| Engine oil capacity: | 4 l |
| Coolant: | 7.3 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 80 mm mm |
| Piston Stroke: | 64 mm mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed: | 155 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 12.8 kg/Hp, 78.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 8.7 kg/Nm, 114.9 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 870 |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Size: |
| Length: | 3953 mm mm |
| Width: | 1590 mm mm |
| Height: | 1370 mm mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Tires size | 165/70 R13 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
Rate the Alfa Romeo Alfasud from 1 to 10!