Alfa Romeo Giulietta Type 940 1.4 MultiAir (170 Hp) TCT
Alfa Romeo Giulietta:
The Alfa Romeo Giulietta is a hatchback manufactured and marketed by Alfa Romeo, as a 5-door small family car. Production started near the end of 2009 and the model was introduced at the March 2010 Geneva Motor Show. The Giulietta placed second in the 2011 European Car of the Year awards. In 2020, Alfa Romeo announced that they were going to axe the Giulietta and production ended on 22 December 2020 spanning 10 years of sales from a period of 2010 to 2020. In total 469,067 examples were produced until 2020....(Read more on Wikipedia)
Type 940 Overview:
Alfa Romeo Giulietta (Type 940). With 230 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~6.6 l/100km). With a weight of 1365 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 7.7 s). The top speed reaches 218 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (170 hp) for versatile driving.
- • Respectable acceleration of 8 sec, suitable for most driving situations.
- • Exceptional fuel efficiency: 4.7 L/100 km.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (350 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Meets EURO 5 emission standard; check for local urban restriction zones.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(116: 1984 - 1985).
| General: |
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | Giulietta |
| Generation: | Type 940 |
| Modification (Engine): | 1.4 MultiAir (170 Hp) TCT |
| Start of production: | 2010 |
| End of production: | 2016 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 170 Hp @ 5500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 124.3 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 230 Nm @ 2250 rpm. |
| Engine Model/Code: | 940A2000 More details about the engine 940A2000 |
| Engine displacement: | 1368 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 3.5 l |
| Coolant: | 5.7 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 72 mm |
| Piston Stroke: | 84 mm |
| Compression ratio: | 9.8:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 6.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 4.3 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 5.1 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 7.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 7.7 sec |
| Maximum speed: | 218 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 8 kg/Hp, 124.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.9 kg/Nm, 168.5 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 7.3 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1365 |
| Max. weight: | 1795 |
| Max load: | 430 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 350 l |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Size: |
| Length: | 4350 mm |
| Width: | 1800 mm |
| Height: | 1430 mm |
| Wheelbase: | 2630 mm |
| Front track: | 1554 mm |
| Rear (Back) track: | 1554 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R16 91V |
|---|
| Wheel rims size | 7J x 16 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
Have you ever driven an Alfa Romeo Giulietta?
How was your experience with it? Share with us: