Audi A3 Sedan (8Y, facelift 2024) 40 TFSI (201 Hp) Mild Hybrid quattro S tronic
Audi A3:
The Audi A3 is a small family car manufactured and marketed by the German automaker Audi AG since September 1996.
The first two generations of the Audi A3 were based on the Volkswagen Group A platform, while the third and fourth generations use the Volkswagen Group MQB platform.
Audi announced the first generation A3 in June 1995. The model was launched for the European market in September 1996 and marked Audi's return to small cars after 19 years, following the demise of the Audi 50 in 1978....(Read more on Wikipedia)
Sedan (8Y, facelift 2024) Overview:
Audi A3 (Sedan (8Y, facelift 2024)). With 320 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~9.8 l/100km). All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.5 s). The top speed reaches 210 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (150 hp) for versatile driving.
- • Respectable acceleration of 8.1 sec, suitable for most driving situations.
- • Exceptional fuel efficiency: 4.8 L/100 km.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (380 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Sportback (8Y): September, 2020 - 2024).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | A3 |
| Generation: | Sedan (8Y, facelift 2024) |
| Modification (Engine): | 40 TFSI (201 Hp) Mild Hybrid quattro S tronic |
| Start of production: | September, 2024 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 201 Hp Same horsepower |
| Power per litre: | 101.3 Hp/l |
| Torque: | 320 Nm |
| Engine displacement: | 1984 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 82.5 mm |
| Piston Stroke: | 92.8 mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 9.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (EPA): | 9.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (EPA): | 6.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (EPA): | 8.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 8.4 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.5 sec |
| Maximum speed: | 210 km/h, Electronically limited |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6 sec |
| Space: |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the front wheels of the vehicle, capable of running only in mixed mode, and if necessary through the electrically or mechanically controlled clutch, the rear wheels are driven. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | S tronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/45 R17; 225/40 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 8J x 17; 8J x 18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Electric: |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery voltage: | 48 V |
Show off your Audi A3 knowledge – drop a review below!