Audi A3 Sportback (8V, facelift 2016) 2.0 TFSI (190 Hp) quattro S tronic
Audi A3:
The Audi A3 is a small family car manufactured and marketed by the German automaker Audi AG since September 1996.
The first two generations of the Audi A3 were based on the Volkswagen Group A platform, while the third and fourth generations use the Volkswagen Group MQB platform.
Audi announced the first generation A3 in June 1995. The model was launched for the European market in September 1996 and marked Audi's return to small cars after 19 years, following the demise of the Audi 50 in 1978....(Read more on Wikipedia)
Sportback (8V, facelift 2016) Overview:
Audi A3 (Sportback (8V, facelift 2016)). With 320 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~7.25 l/100km). With a weight of 1385 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.2 s). The top speed reaches 236 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (150 hp) for versatile driving.
- • Respectable acceleration of 8.5 sec, suitable for most driving situations.
- • Exceptional fuel efficiency: 4 L/100 km.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (365 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Sedan (8V): 2015 - 2016).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | A3 |
| Generation: | Sportback (8V, facelift 2016) |
| Modification (Engine): | 2.0 TFSI (190 Hp) quattro S tronic |
| Start of production: | 2016 |
| End of production: | 2018 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 190 Hp @ 4200-6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 95.8 Hp/l [143mm less] |
| Torque: | 320 Nm @ 1500-4200 rpm. |
| Engine Model/Code: | EA888 / CZPB More details about the engine EA888 / CZPB |
| Engine displacement: | 1984 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection and Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 5.7 l |
| Coolant: | 9 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 82.5 mm |
| Piston Stroke: | 92.8 mm |
| Compression ratio: | 11.65:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 7.1-7.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 4.8-5.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 5.7-6 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.2 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.2 sec |
| Maximum speed: | 236 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.3 kg/Hp, 137.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.3 kg/Nm, 231 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 5.9 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1385 |
| Max. weight: | 1945 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 560 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1180 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 340 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1600 kg |
| Fuel tank capacity: | 55 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 730 kg |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1800 kg |
| Size: |
| Length: | 4313 mm [143mm less] |
| Width: | 1785 mm [11mm less] |
| Height: | 1426 mm [10mm more] |
| Wheelbase: | 2637 mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 1966 mm |
| Front track: | 1543 mm |
| Rear (Back) track: | 1514 mm |
| Front overhang: | 870 mm |
| Rear overhang: | 806 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.9 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | S tronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18; 235/35 R19 |
|---|
| Wheel rims size | 6.5J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18; 8J x 19 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
What’s the best feature of the Audi A3? Tell us in the comments!