Audi A3 Sportback (8V) e-tron 1.4 TFSI (204 Hp) Plug-in Hybrid S tronic
Audi A3:
The Audi A3 is a small family car manufactured and marketed by the German automaker Audi AG since September 1996.
The first two generations of the Audi A3 were based on the Volkswagen Group A platform, while the third and fourth generations use the Volkswagen Group MQB platform.
Audi announced the first generation A3 in June 1995. The model was launched for the European market in September 1996 and marked Audi's return to small cars after 19 years, following the demise of the Audi 50 in 1978....(Read more on Wikipedia)
Sportback (8V) Overview:
Audi A3 (Sportback (8V)). With 250 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1540 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 7.6 s). The top speed reaches 222 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (184 hp) for versatile driving.
- • Sporty acceleration: 0-100 km/h in 6.9 sec.
- • Exceptional fuel efficiency: 4.7 L/100 km.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (380 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Sportback (8V): 2013 - 2016).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | A3 |
| Generation: | Sportback (8V) |
| Modification (Engine): | e-tron 1.4 TFSI (204 Hp) Plug-in Hybrid S tronic |
| Start of production: | 2014 |
| End of production: | 2016 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 150 Hp @ 5000-6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 107.5 Hp/l [2mm more] |
| Torque: | 250 Nm @ 1600-3500 rpm. |
| Engine Model/Code: | CUKB, CXUA More details about the engine CUKB, CXUA |
| Engine displacement: | 1395 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 74.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 80 mm mm |
| Compression ratio: | 10:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 1.5 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 7.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 7.6 sec |
| Maximum speed: | 222 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.5 kg/Hp, 132.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.4 kg/Nm, 227.3 Nm/tonne |
| Max speed (electric): | 130 km/h |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 7.2 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1540 |
| Max. weight: | 2050 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 510 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1120 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 280 l |
| Fuel tank capacity: | 40 l |
| Size: |
| Length: | 4312 mm mm [2mm more] |
| Width: | 1785 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1424 mm mm [1mm less] |
| Wheelbase: | 2630 mm mm [6mm less] |
| Width including mirrors: | 1966 mm |
| Front track: | 1542 mm |
| Rear (Back) track: | 1516 mm |
| Front overhang: | 871 mm |
| Rear overhang: | 811 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.9 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | S tronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 6.5J x 16; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Electric: |
| Net (usable) battery capacity: | 7 kWh |
| Gross battery capacity: | 8.8 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Under the rear seats |
| System power: | 204 Hp @ 5000-6000 rpm. |
| System torque: | 350 Nm @ 1500-3500 rpm. |
| All-electric range: | 50 km |
| Electric motor power: | 102 Hp |
| Electric motor Torque: | 330 Nm |
| Average Energy consumption: | 11.4 kWh/100 km |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
| Battery weight: | 125 kg |
If you could change one thing about the Audi A3, what would it be?