Audi A3 Sportback (8Y, facelift 2024) 30 TFSI (116 Hp) Mild Hybrid S tronic
Audi A3:
The Audi A3 is a small family car manufactured and marketed by the German automaker Audi AG since September 1996.
The first two generations of the Audi A3 were based on the Volkswagen Group A platform, while the third and fourth generations use the Volkswagen Group MQB platform.
Audi announced the first generation A3 in June 1995. The model was launched for the European market in September 1996 and marked Audi's return to small cars after 19 years, following the demise of the Audi 50 in 1978....(Read more on Wikipedia)
Sportback (8Y, facelift 2024) Overview:
Audi A3 (Sportback (8Y, facelift 2024)). With 220 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1315 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 9.9 s). The top speed reaches 205 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (116 hp), ideal for city commuting.
- • Respectable acceleration of 9.9 sec, suitable for most driving situations.
- • Exceptional fuel efficiency: 5.2 L/100 km.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (425 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(8V, facelift 2016: July, 2016 - August, 2017).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | A3 |
| Generation: | Sportback (8Y, facelift 2024) |
| Modification (Engine): | 30 TFSI (116 Hp) Mild Hybrid S tronic |
| Start of production: | June, 2024 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 116 Hp @ 5000-6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 77.4 Hp/l [111mm more] |
| Torque: | 220 Nm @ 1500-3000 rpm. |
| Engine Model/Code: | EA211 evo2 / DXD More details about the engine EA211 evo2 / DXD |
| Engine displacement: | 1498 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.3 l |
| Coolant: | 11.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 74.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 85.9 mm mm |
| Compression ratio: | 12:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 5.3-5.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6e |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9.9 sec |
| Maximum speed: | 205 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 11.3 kg/Hp, 88.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6 kg/Nm, 167.3 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1315 |
| Max. weight: | 1865 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 550 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1200 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 380 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1300 kg |
| Fuel tank capacity: | 45 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 690 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1500 kg |
| Size: |
| Length: | 4352 mm mm [111mm more] |
| Width: | 1816 mm mm [39mm more] |
| Height: | 1441 mm mm [17mm more] |
| Wheelbase: | 2635 mm mm [33mm more] |
| Width including mirrors: | 1984 mm |
| Front track: | 1554 mm |
| Rear (Back) track: | 1525 mm |
| Front overhang: | 906 mm |
| Rear overhang: | 811 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.1 m [above average] |
| Approach angle: | 14.2° |
| Departure angle: | 24.3° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | S tronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 288 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc, 272 mm [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R16; 225/45 R17; 225/40 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 7J x 16; 8J x 17; 8J x 18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
| Electric: |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Under the front seats |
| Electric motor power: | 12 Hp |
| Electric motor Torque: | 50 Nm |
| Electric motor location: | Front, Transverse |
| Battery voltage: | 48 V |
| Recuperation output: | 12 kW |
What’s the best feature of the Audi A3? Tell us in the comments!