Audi A4 allroad (B9 8W, facelift 2019) 45 TFSI (245 Hp) quattro ultra S tronic
Audi A4:
The Audi A4 is a line of luxury compact executive cars produced from 1994 to 2025 by the German car manufacturer Audi, a subsidiary of the Volkswagen Group. The A4 has been built in five generations and is based on the Volkswagen Group B platform. The first generation A4 succeeded the Audi 80. The automaker's internal numbering treats the A4 as a continuation of the Audi 80 lineage, with the initial A4 designated as the B5-series, followed by the B6, B7, B8, and the B9.
The B8 and B9 versions of the A4 are built on the Volkswagen Group MLB platform shared with several models and brands across the Volkswagen Group. The Audi A4 automobile layout consists of a front-engine design, with transaxle-type transmissions mounted at the rear of the engine. The cars are front-wheel drive, or on some models, "quattro" all-wheel drive. The A4 is available as a sedan and station wagon. Historically, the second and third generations of the A4 also included a convertible version. For the B8 and B9 versions, the convertible, along with a new coupé and 5-door liftback variant, was spun-off by Audi into a new nameplate called the Audi A5....(Read more on Wikipedia)
allroad (B9 8W, facelift 2019) Overview:
Audi A4 (allroad (B9 8W, facelift 2019)). With 370 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~8.5 l/100km). With a weight of 1615 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.1 s). The top speed reaches 247 km/h. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. A vehicle that combines characteristics of SUVs and hatchbacks for versatility. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (136 hp) for versatile driving.
- • Respectable acceleration of 9.5 sec, suitable for most driving situations.
- • Exceptional fuel efficiency: 3.9 L/100 km.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(B8 8K: May, 2008 - 2011).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | A4 |
| Generation: | allroad (B9 8W, facelift 2019) |
| Modification (Engine): | 45 TFSI (245 Hp) quattro ultra S tronic |
| Start of production: | May, 2019 |
| End of production: | May, 2020 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Station wagon (estate), Crossover |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 245 Hp @ 5000-6500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 123.5 Hp/l [59mm more] |
| Torque: | 370 Nm @ 1600-4300 rpm. |
| Engine Model/Code: | DKNA More details about the engine DKNA |
| Engine displacement: | 1984 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 5.2 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 82.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 92.8 mm mm |
| Compression ratio: | 9.6:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 8.4-8.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 5.5-5.8 l/100 km |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 7.4-7.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.6-6.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-TEMP-EVAP-ISC |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.1 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.1 sec |
| Maximum speed: | 247 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 6.6 kg/Hp, 151.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.4 kg/Nm, 229.1 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 5.8 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1615 |
| Max. weight: | 2200 |
| Max. roof load: | 90 kg |
| Max load: | 585 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1495 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 495 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1700 kg |
| Fuel tank capacity: | 58 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1900 kg |
| Size: |
| Length: | 4762 mm mm [59mm more] |
| Width: | 1847 mm mm [21mm more] |
| Height: | 1493 mm mm [66mm more] |
| Wheelbase: | 2818 mm mm [10mm more] |
| Width including mirrors: | 2022 mm |
| Front track: | 1578 mm |
| Rear (Back) track: | 1566 mm |
| Front overhang: | 898 mm |
| Rear overhang: | 1046 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.7 m [above average] |
| Approach angle: | 14.7° |
| Departure angle: | 16.8° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels permanently, and the rear wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | S tronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/55 R17 97Y |
|---|
| Wheel rims size | 7.5J x 17 |
|---|
| Front suspension | Independent multi-link suspension |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
Help others decide – share your experience!