Audi A4 Avant (B9 8W, facelift 2019) 40 TFSI (204 Hp) quattro ultra Mild Hybrid S tronic
Audi A4:
The Audi A4 is a line of luxury compact executive cars produced from 1994 to 2025 by the German car manufacturer Audi, a subsidiary of the Volkswagen Group. The A4 has been built in five generations and is based on the Volkswagen Group B platform. The first generation A4 succeeded the Audi 80. The automaker's internal numbering treats the A4 as a continuation of the Audi 80 lineage, with the initial A4 designated as the B5-series, followed by the B6, B7, B8, and the B9.
The B8 and B9 versions of the A4 are built on the Volkswagen Group MLB platform shared with several models and brands across the Volkswagen Group. The Audi A4 automobile layout consists of a front-engine design, with transaxle-type transmissions mounted at the rear of the engine. The cars are front-wheel drive, or on some models, "quattro" all-wheel drive. The A4 is available as a sedan and station wagon. Historically, the second and third generations of the A4 also included a convertible version. For the B8 and B9 versions, the convertible, along with a new coupé and 5-door liftback variant, was spun-off by Audi into a new nameplate called the Audi A5....(Read more on Wikipedia)
Avant (B9 8W, facelift 2019) Overview:
Audi A4 (Avant (B9 8W, facelift 2019)). With 320 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~7.75 l/100km). With a weight of 1600 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.9 s). The top speed reaches 210 km/h. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (204 hp) for versatile driving.
- • Respectable acceleration of 7.3 sec, suitable for most driving situations.
- • Exceptional fuel efficiency: 4.8 L/100 km.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Generous trunk capacity of 495 Liters.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Cabriolet (B6 8H): July, 2002 - 2005).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | A4 |
| Generation: | Avant (B9 8W, facelift 2019) |
| Modification (Engine): | 40 TFSI (204 Hp) quattro ultra Mild Hybrid S tronic |
| Start of production: | July, 2020 |
| End of production: | 2024 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 204 Hp @ 4475-6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 102.8 Hp/l [189mm more] |
| Torque: | 320 Nm @ 1450-4475 rpm. |
| Engine Model/Code: | DMSA More details about the engine DMSA |
| Engine displacement: | 1984 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 5.2 l |
| Coolant: | 8 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 82.5 mm |
| Piston Stroke: | 92.8 mm |
| Compression ratio: | 12.2:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 7.6-7.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 4.9-5.4 l/100 km |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 6.4-7.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC, WLTP equivalent): | 7.6-7.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC, WLTP equivalent): | 4.9-5.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC, WLTP equivalent): | 5.9-6.3 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 5.9-6.3 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-ISC-FCM |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.9 sec |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.8 kg/Hp, 127.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5 kg/Nm, 200 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.6 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1600 |
| Max. weight: | 2200 |
| Max. roof load: | 90 kg |
| Max load: | 600 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1495 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 495 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1700 kg |
| Fuel tank capacity: | 58 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1900 kg |
| Size: |
| Length: | 4762 mm [189mm more] |
| Width: | 1847 mm [70mm more] |
| Height: | 1460 mm [69mm more] |
| Wheelbase: | 2820 mm [166mm more] |
| Width including mirrors: | 2022 mm |
| Front track: | 1572 mm |
| Rear (Back) track: | 1555 mm |
| Front overhang: | 899 mm |
| Rear overhang: | 1043 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.6 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the front wheels of the vehicle, capable of running only in mixed mode, and if necessary through the electrically or mechanically controlled clutch, the rear wheels are driven. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | S tronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/50 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 7.5 J x 17 |
|---|
| Front suspension | Independent multi-link suspension |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
Help others decide – share your experience!