Audi A4 B5, Typ 8D 1.8 20V Turbo (150 Hp) quattro
Audi A4:
The Audi A4 is a line of luxury compact executive cars produced from 1994 to 2025 by the German car manufacturer Audi, a subsidiary of the Volkswagen Group. The A4 has been built in five generations and is based on the Volkswagen Group B platform. The first generation A4 succeeded the Audi 80. The automaker's internal numbering treats the A4 as a continuation of the Audi 80 lineage, with the initial A4 designated as the B5-series, followed by the B6, B7, B8, and the B9.
The B8 and B9 versions of the A4 are built on the Volkswagen Group MLB platform shared with several models and brands across the Volkswagen Group. The Audi A4 automobile layout consists of a front-engine design, with transaxle-type transmissions mounted at the rear of the engine. The cars are front-wheel drive, or on some models, "quattro" all-wheel drive. The A4 is available as a sedan and station wagon. Historically, the second and third generations of the A4 also included a convertible version. For the B8 and B9 versions, the convertible, along with a new coupé and 5-door liftback variant, was spun-off by Audi into a new nameplate called the Audi A5....(Read more on Wikipedia)
B5, Typ 8D Overview:
Audi A4 (B5, Typ 8D). With 210 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1340 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 8.4 s). The top speed reaches 220 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (90 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 13.3 sec).
- • Exceptional fuel efficiency: 5.1 L/100 km.
- • Standard trunk space (440 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(B8 8K: August, 2008 - 2011).
| General: |
| Brand: | Audi |
| Model: | A4 |
| Generation: | B5, Typ 8D |
| Modification (Engine): | 1.8 20V Turbo (150 Hp) quattro |
| Start of production: | February, 1995 |
| End of production: | 1999 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 150 Hp @ 5700 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 84.2 Hp/l [224mm less] |
| Torque: | 210 Nm @ 1750-4600 rpm. |
| Engine Model/Code: | AEB, ANB, APU, ARK, AWT More details about the engine AEB, ANB, APU, ARK, AWT |
| Engine displacement: | 1781 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 5 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 3.5 l |
| Coolant: | 6.5 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 81 mm mm |
| Piston Stroke: | 86.4 mm mm |
| Compression ratio: | 9.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 12.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 7.3 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 8.5 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 8.4 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 8.4 sec |
| Maximum speed: | 220 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 8.9 kg/Hp, 111.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.4 kg/Nm, 156.7 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 8 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1340 |
| Max. weight: | 1890 |
| Max load: | 550 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 440 l |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Size: |
| Length: | 4479 mm mm [224mm less] |
| Width: | 1733 mm mm [93mm less] |
| Height: | 1415 mm mm [12mm less] |
| Wheelbase: | 2607 mm mm [201mm less] |
| Front track: | 1498 mm |
| Rear (Back) track: | 1477 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.1 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 195/65 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 15 |
|---|
| Front suspension | Wishbone |
|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
Have you ever driven an Audi A4?
How was your experience with it? Share with us: