BMW 1 Series Hatchback 5dr (F20 LCI, facelift 2017) 116i (109 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
BMW 1 Series:
The BMW 1 Series is a range of subcompact executive cars manufactured by BMW since 2004. It is the successor to the BMW 3 Series Compact and is currently in its fourth generation. Positioned as the entry-level model in BMW range of products, the first generation was produced in hatchback, coupé and convertible body styles.
Since 2014, the coupé and convertible models have been marketed separately as the 2 Series, therefore the 1 Series range no longer includes these body styles. A four-door sedan model became available for the Chinese market in 2017, using the front-wheel drive platform that is also used the basis for the third-generation 1 Series hatchback....(Read more on Wikipedia)
Hatchback 5dr (F20 LCI, facelift 2017) Overview:
BMW 1 Series (Hatchback 5dr (F20 LCI, facelift 2017)). With 180 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~6.55 l/100km). With a weight of 1305 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 10.9 s). The top speed reaches 195 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Modest performance, primarily suited for city driving and light commuting; struggles at higher speeds or with heavy loads.
Fuel Economy
Good fuel economy for an entry-level petrol, making it an economical choice for urban use.
Best Use Case:
City driving
Pros and Cons:
Pros:
- • Engaging rear-wheel-drive dynamics (or xDrive grip)
- • Wide range of efficient and powerful engines
- • Premium interior quality and infotainment
- • Practical hatchback versatility
- • Strong residual values
Cons:
- • Rear passenger space can be tight
- • Firm ride on M Sport suspension/larger wheels
- • Higher purchase price than rivals
- • Some interior plastics feel less premium than larger BMWs
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Hatchback 3dr (F21 LCI, facelift 2015): 2016 - 2017).
| General: |
| Brand: | BMW |
| Model: | 1 Series |
| Generation: | Hatchback 5dr (F20 LCI, facelift 2017) |
| Modification (Engine): | 116i (109 Hp) |
| Start of production: | 2017 |
| End of production: | 2019 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 109 Hp @ 4250 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 72.7 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 180 Nm @ 1250-4250 rpm. |
| Engine Model/Code: | B38B15A More details about the engine B38B15A |
| Engine displacement: | 1499 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Twin-power turbo, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 4.25 l |
| Coolant: | 7.7 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 82 mm mm |
| Piston Stroke: | 94.6 mm mm |
| Compression ratio: | 11:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 6.3-6.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 4.2-4.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 5.0-5.4 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 10.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 10.9 sec |
| Maximum speed: | 195 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 12 kg/Hp, 83.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 7.3 kg/Nm, 137.9 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 10.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1305 |
| Max. weight: | 1870 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 565 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1200 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 360 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1200 kg |
| Fuel tank capacity: | 52 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 650 kg |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Size: |
| Length: | 4329 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1765 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1421 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2690 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 1984 mm |
| Front track: | 1535 mm |
| Rear (Back) track: | 1569 mm |
| Front overhang: | 770 mm |
| Rear overhang: | 869 mm |
| Ride height (ground clearance): | 140 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.9 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R16; 205/50 R17; 225/45 R17; 245/40 R17; 225/40 R18; 245/35 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 7J x 16; 7J x 17; 7.5J x 17; 8J x 17; 7.5J x 18; 8J x 18 |
|---|
| Front suspension | Double wishbone |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
Is the BMW 1 Series worth every penny? Give us your honest ROI.