BMW 3 Series Sedan (G20) 320e (204 Hp) Plug-in Hybrid Steptronic
People\'s Opinion
N/A / 5
BMW 3 Series:
The BMW 3 series is a line of compact executive cars manufactured by the German automaker BMW since May 1975. It is the successor to the 02 series and has been produced in seven generations.
The first generation of the 3 Series was only available as a 2-door saloon; the model range expanded to include a 4-door saloon, 2-door convertible, 2-door coupé, 5-door estate, 5-door liftback and 3-door hatchback body styles. Since 2013, the coupé and convertible models have been marketed as the 4 Series; these styles no longer being included in the 3 Series....(Read more on Wikipedia)
Sedan (G20) Overview:
BMW 3 Series (Sedan (G20)). With 300 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1765 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. Acceleration is good (0–100 km/h in 7.6 s). The top speed reaches 220 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Adequate and smooth combined performance, with a focus on efficiency over outright speed.
Fuel Economy
Exceptional fuel economy, particularly beneficial for urban driving with its electric range.
Best Use Case:
City Commuting (Electric) / Eco-Conscious Driving
Pros and Cons:
Pros:
- • Exceptional driving dynamics across the range
- • Wide array of efficient and powerful engines, including hybrids
- • High-quality, technologically advanced interior
- • Strong safety ratings and advanced driver-assistance systems
- • Refined ride quality, especially on standard suspension
Cons:
- • Can be expensive, especially with desirable optional extras
- • M-Sport suspension can be overly firm for some
- • Rear legroom is adequate but not class-leading
- • Some diesel engines can be noisy at idle
- • iDrive system, while powerful, can have a learning curve
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Sedan (F30): March, 2013 - 2015).
| General: |
| Brand: | BMW |
| Model: | 3 Series |
| Generation: | Sedan (G20) |
| Modification (Engine): | 320e (204 Hp) Plug-in Hybrid Steptronic |
| Start of production: | March, 2021 |
| End of production: | 2022 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 163 Hp @ 5000-6500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 81.6 Hp/l [82mm more] |
| Torque: | 300 Nm @ 1350-3700 rpm. |
| Engine Model/Code: | B48B20A More details about the engine B48B20A |
| Engine displacement: | 1998 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Twin-power turbo, Intercooler |
| Valvetrain: | VALVETRONIC |
| Engine oil capacity: | 5.25 l |
| Coolant: | 9.8 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 82 mm |
| Piston Stroke: | 94.6 mm |
| Compression ratio: | 11:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 1.3-1.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC, WLTP equivalent): | 1.5-1.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 1.5-1.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 7.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 7.6 sec |
| Maximum speed: | 220 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 8.7 kg/Hp, 115.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5 kg/Nm, 198.3 Nm/tonne |
| Max speed (electric): | 140 km/h |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 7.2 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1765 |
| Max. weight: | 2300 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 535 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 375 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1500 kg |
| Fuel tank capacity: | 40 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Size: |
| Length: | 4709 mm [82mm more] |
| Width: | 1827 mm [16mm more] |
| Height: | 1444 mm [15mm more] |
| Wheelbase: | 2851 mm [41mm more] |
| Front track: | 1573 mm |
| Rear (Back) track: | 1569 mm |
| Ride height (ground clearance): | 147 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.4 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the rear wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Steptronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/50 R17 98Y XL |
|---|
| Wheel rims size | 7.5J x 17 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Electric: |
| Gross battery capacity: | 12 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Under the rear seats |
| System power: | 204 Hp |
| System torque: | 350 Nm |
| All-electric range: | 52-61 km |
| Electric motor power: | 113 Hp @ 3170 rpm. |
| Electric motor Torque: | 265 Nm @ 100-2500 rpm. |
| Average Energy consumption: | 16.1-18.1 kWh/100 km |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
| Average Energy consumption (WLTP): | 16.1-18.1 kWh/100 km |
| All-electric range (WLTP): | 52-61 km |
| Battery voltage: | 354 V |
| Average Energy consumption (NEDC, WLTP equivalent): | 14.2-14.8 kWh/100 km |
| Recuperation output: | 20 kW |
Would you recommend the BMW 3 Series ? Tell us why or why not!