BMW X4 G02 LCI, facelift 2021 M40i (360 Hp) Mild Hybrid xDrive Steptronic
People\'s Opinion
N/A / 5
BMW X4:
The BMW X4 is a compact luxury crossover SUV manufactured by BMW since 2014. It is marketed as a sports activity coupé , the second model from BMW marketed as such after the X6, and features styling elements and the roofline of a traditional two-door coupé. The X4 is widely considered as a "coupé" version of the X3, trading its practicality with a sloping rear roof which offers a sportier styling. BMW has indicated 2025 will be the X4's final model year.
The first-generation X4 was unveiled at the 2014 New York International Auto Show, followed by the 13th Beijing International Automotive Exhibition 2014, and at the 22nd Auto Mobil International Leipzig 2014. Early models included xDrive20i, xDrive28i, xDrive35i, xDrive20d, xDrive30d, and xDrive35d....(Read more on Wikipedia)
G02 LCI, facelift 2021 Overview:
BMW X4 (G02 LCI, facelift 2021). With 500 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1920 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is excellent (0–100 km/h in 4.9 s). The top speed reaches 250 km/h. A sports activity coupe blending sporty design with functionality. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
A truly sporty and engaging petrol engine, offering exhilarating acceleration and a thrilling driving experience.
Fuel Economy
Fuel economy is secondary to performance, but the mild-hybrid system provides some efficiency gains for a high-output engine.
Best Use Case:
Performance Driving / Enthusiast
Pros and Cons:
Pros:
- • Stylish and distinctive coupe-SUV design
- • Strong and efficient mild-hybrid engine lineup
- • Premium interior with high-quality materials and advanced technology
- • Engaging driving dynamics with precise steering and responsive handling
- • Standard xDrive all-wheel drive for enhanced traction
Cons:
- • Reduced rear headroom and boot space compared to the X3
- • Firm ride quality, especially with larger wheels and M Sport suspension
- • Higher price point than traditional SUVs with similar practicality
- • Polarizing design may not appeal to all buyers
- • Rear visibility can be compromised by the sloping roofline
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(G02: 2020 - 2021).
| General: |
| Brand: | BMW |
| Model: | X4 |
| Generation: | G02 LCI, facelift 2021 |
| Modification (Engine): | M40i (360 Hp) Mild Hybrid xDrive Steptronic |
| Start of production: | 2021 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | SAC |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 360 Hp @ 5200-6500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 120.1 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 500 Nm @ 1900-5000 rpm. |
| Engine Model/Code: | B58B30B More details about the engine B58B30B |
| Engine displacement: | 2998 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Twin-power turbo, Intercooler |
| Valvetrain: | VALVETRONIC, Double VANOS |
| Engine oil capacity: | 7.2 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 82 mm mm |
| Piston Stroke: | 94.6 mm mm |
| Compression ratio: | 10.2:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 8.7-9.5 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 4.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 4.9 sec |
| Maximum speed: | 250 km/h, Electronically limited |
| Weight-to-power ratio: | 5.3 kg/Hp, 187.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 3.8 kg/Nm, 260.4 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 4.7 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1920 |
| Max. weight: | 2500 |
| Max. roof load: | 100 kg |
| Max load: | 580 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1430 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 525 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 2400 kg |
| Fuel tank capacity: | 65 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 100 kg |
| Size: |
| Ramp-over (brakeover) angle: | 20° |
| Wading depth: | 500 mm |
| Length: | 4752 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1938 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1621 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2864 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1615 mm |
| Rear (Back) track: | 1624 mm |
| Ride height (ground clearance): | 204 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 12.1 m [above average] |
| Approach angle: | 25° |
| Departure angle: | 22.2° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the four wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Steptronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | Front wheel tires: 245/45 R20 |
|---|
| Wheel rims size | Front wheel rims: 8J x 20 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Electric: |
| Electric motor power: | 11 Hp |
| Electric motor location: | Front, Longitudinal |
Was the BMW X4 what you expected? Let us know!