BYD Seal 07 DM-i 1.5L 10.08 kWh (218 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT
BYD Seal 07:
The BYD Seal 07 , previously the BYD Seal DM-i until 2024, is a full-size sedan manufactured by BYD Auto since 2023. It was only available as a plug-in hybrid known as the Seal 07 DM-i until the 2026 model year, when a battery-electric version known as the Seal 07 EV was introduced.
The vehicle was introduced in a prototype form at 2023 Auto Shanghai as the BYD Destroyer 07, and was renamed to the Seal DM-i when it went on sale to integrate it with the Seal series of sedans. Sold through Ocean Network dealerships, the Seal DM-i is positioned in the BYD's range as an alternative to the similar BYD Han, which belongs to Dynasty Network dealerships. It went on sale in September 2023 in China....(Read more on Wikipedia)
Seal 07 Overview:
BYD Seal 07 (Seal 07). With 126 Nm of torque, it offers ample pulling power. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 8.5 s). The top speed reaches 185 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (101 hp), ideal for city commuting.
- • Respectable acceleration of 8.5 sec, suitable for most driving situations.
- • Exceptional fuel efficiency: 3.4 L/100 km.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
Cons:
- • Meets CHINA VI emission standard; check for local urban restriction zones.
Specifications:
| General: |
| Brand: | BYD |
| Model: | Seal 07 |
| Generation: | Seal 07 |
| Modification (Engine): | DM-i 1.5L 10.08 kWh (218 Hp) Plug-in Hybrid E-CVT |
| Start of production: | August, 2024 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 101 Hp |
| Power per litre: | 67.4 Hp/l |
| Torque: | 126 Nm |
| Engine Model/Code: | BYD472QA |
| Engine displacement: | 1498 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC, VVT |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 3.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 3.4 l/100 km |
| Emission standard: | China VI |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 8.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 8.5 sec |
| Maximum speed: | 185 km/h |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 8.1 sec |
| Space: |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| Size: |
| Length: | 4980 mm mm |
| Width: | 1890 mm mm |
| Height: | 1495 mm mm |
| Wheelbase: | 2900 mm mm |
| Front track: | 1640 mm |
| Rear (Back) track: | 1650 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.2 m |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | E-CVT |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/55 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 17 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Electric: |
| Gross battery capacity: | 10.08 kWh |
| Battery technology: | Lithium iron phosphate (LiFePO |
| Battery location: | Below the floor |
| System power: | 218 Hp |
| System torque: | 260 Nm |
| All-electric range: | 70 km |
| All-electric range (CLTC): | 70 km |
| Electric motor power: | 218 Hp |
| Electric motor Torque: | 260 Nm |
| Electric motor location: | Front axle, Transverse |
| Electric motor type: | Synchronous |
The hidden gems or the annoying flaws? Expose the truth about the BYD Seal 07!