BYD Song Plus (facelift 2023) EV 71.8 kWh (204 Hp) Champion Edition
Overall Rating
BYD Song:
The BYD Song is a series of compact crossover SUVs produced by BYD Auto since 2015.
The Song nameplate consists of several different models. It includes the original first-generation Song, later renamed to Song Classic and was sold until 2019. Another versions are the slightly larger Song Pro was introduced in 2019, followed by the more upmarket Song Plus in 2020, a larger electric vehicle called the Song L EV since 2023, and a plug-in hybrid called the Song L DM-i. The Song nameplate is also adopted by the Song Max compact MPV. Since 2024, the Song Plus is exported overseas as the BYD Seal U and BYD Sealion 6....(Read more on Wikipedia)
Plus (facelift 2023) Overview:
BYD Song (Plus (facelift 2023)). Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
EV 71.8 kWh (204 Hp) Champion Edition Verdict:
Performance Verdict
Provides strong and smooth electric power with 204 hp, ensuring confident acceleration and a quiet, refined driving experience.
Fuel Economy
Offers a commendable electric range from its 71.8 kWh battery, providing ample usability for most daily driving needs with low running costs.
Pros and Cons:
Pros:
- • Impressive electric range on EV and PHEV models
- • Modern interior with advanced technology
- • Strong safety ratings (5-star Euro NCAP)
- • Competitive pricing for features offered
- • Smooth and quiet electric driving experience
Cons:
- • Availability might be limited in some markets
- • Brand recognition still growing outside China
- • Infotainment system can have a learning curve
- • Resale value less established than traditional brands
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Pro II: July, 2019 - April, 2021).
| General: | |
|---|---|
| Brand: | BYD |
| Model: | Song |
| Generation: | Plus (facelift 2023) |
| Modification (Engine): | EV 71.8 kWh (204 Hp) Champion Edition |
| Start of production: | June, 2023 |
| Powertrain Architecture: | BEV (Electric Vehicle) |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Performance: | |
|---|---|
| Fuel Type: | Electricity |
| Size: | |
|---|---|
| Length: | 4785 mm mm [135mm more] |
| Width: | 1890 mm mm [30mm more] |
| Height: | 1660 mm mm [40mm less] |
| Wheelbase: | 2765 mm mm [53mm more] |
| Front track: | 1630 mm |
| Rear (Back) track: | 1630 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.1 m [above average] |
| Powertrain: | |
|---|---|
| Drivetrain Architecture | One electric motor drives the front wheels. |
| Drive wheel | Front wheel drive |
| Number of gears | 1 |
| Transmission type | Automatic |
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
| Rear brakes | Disc [above average] |
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
| Steering type | Steering rack and pinion |
| Power steering | Electric Steering |
| Tires size | 235/50 R19 |
| Wheel rims size | 19 |
| Front suspension | Independent type McPherson |
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Electric: | |
|---|---|
| Gross battery capacity: | 71.8 kWh |
| Battery technology: | Lithium iron phosphate (LiFePO |
| Battery location: | Below the floor |
| System power: | 204 Hp |
| System torque: | 310 Nm |
| All-electric range: | 520 km |
| All-electric range (CLTC): | 520 km |
| Electric motor power: | 204 Hp |
| Electric motor Torque: | 310 Nm |
| Electric motor location: | Front axle, Transverse |
| Electric motor type: | Synchronous |












Is the BYD Song the king of its class? Share your thoughts.