Chevrolet SS facelift 2016 6.2 V8 (415 Hp) Automatic
Chevrolet SS:
The Chevrolet SS is a performance full-size sedan sold by Chevrolet from 2013 to 2017, as a rebadge of the Holden Commodore exclusive to the United States. It was sold in the 2014–2017 model years.
It was unveiled during Speedweeks in Daytona Beach, Florida, in February 2013. The SS started sale in the 2014 model year in late 2013. It was Chevrolet's first rear-wheel drive V8 sedan since 1996.
The Chevrolet SS was powered by a 6. 2-liter LS3 V8 engine, with power and torque outputs of 415 hp and 415 lb⋅ft. The only available transmission for model year 2014 was a six-speed automatic that could be shifted manually using paddle shifters on the steering wheel. Top speed was governor-limited to 160 mph. In November 2013 Car and Driver magazine reported the SS accelerated from 0-60 mph in 4. 5 seconds and completed the 1/4 mile in 12. 9 seconds at 111 mph....(Read more on Wikipedia)
facelift 2016 Overview:
Chevrolet SS (facelift 2016). With 563 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1803 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • High-performance engine delivering 415 hp.
- • Rear-wheel drive layout for enhanced handling and balance.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Standard trunk space (464 L) suitable for daily needs.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Cons:
- • Relatively high fuel consumption: 14.7 L/100 km combined.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(SS: 2015 - 2016).
| General: |
| Brand: | Chevrolet |
| Model: | SS |
| Generation: | facelift 2016 |
| Modification (Engine): | 6.2 V8 (415 Hp) Automatic |
| Start of production: | 2016 |
| End of production: | 2017 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 415 Hp @ 5900 rpm. |
| Power per litre: | 67.3 Hp/l |
| Torque: | 563 Nm @ 4600 rpm. |
| Engine Model/Code: | LS3 [Same engine] More details about the engine LS3 |
| Engine displacement: | 6162 |
| Number of cylinders: | 8 |
| Engine configuration: | V-engine |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Engine oil capacity: | 7.6 l |
| Coolant: | 10.5 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 103.25 mm mm |
| Piston Stroke: | 92 mm mm |
| Compression ratio: | 10.7:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 16.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 10.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 14.7 l/100 km |
| Weight-to-power ratio: | 4.3 kg/Hp, 230.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 3.2 kg/Nm, 312.3 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1803 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 464 l |
| Fuel tank capacity: | 71 l |
| Size: |
| Length: | 4966 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1897 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1470 mm mm [1mm less] |
| Wheelbase: | 2916 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1590 mm |
| Rear (Back) track: | 1585 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.4 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Disc, 355x32 mm [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc, 360x28 mm [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | Front wheel tires: 245/40 R19 |
|---|
| Wheel rims size | Front wheel rims: 8.5J x 19 |
|---|
| Front suspension | McPherson, Independent multi-link suspension |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
Help others decide – share your experience!