Fiat 128 Coupe 1300 3P (73 Hp)
Fiat 128:
The Fiat 128 is a small family car which was manufactured and marketed by Fiat from 1969 to 1985. The bodystyles were a two- or four-door sedan, three- or five-door station wagon as well as two- or three-door coupé.
With engineering by Dante Giacosa and engine design by Aurelio Lampredi, the 128 was noted for its relatively roomy passenger and cargo volume — enabled by a breakthrough innovation to the transversely-mounted front-engine, front-drive layout which became the layout "adopted by virtually every other manufacturer in the world" for front-wheel drive. Fiat promoted in its advertising that mechanical features consumed only 20% of the vehicle's volume. The 128 running gear and engine, reconfigured for a rear mid-engine, rear-wheel-drive layout, were used in the Fiat X1/9 sports car....(Read more on Wikipedia)
Coupe Overview:
Fiat 128 (Coupe). Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. The top speed reaches 160 km/h. A two-door car with a fixed roof, known for its sporty design and dynamic performance. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (73 hp), ideal for city commuting.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Coupe: 1972 - 1981).
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | 128 |
| Generation: | Coupe |
| Modification (Engine): | 1300 3P (73 Hp) |
| Start of production: | 1973 |
| End of production: | 1975 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 2 |
| Engine: |
| Power: | 73 Hp Same horsepower |
| Power per litre: | 56.6 Hp/l [worst than previous generation] |
| Engine Model/Code: | 128AC000 More details about the engine 128AC000 |
| Engine displacement: | 1290 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Carburettor |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | SOHC |
| Engine oil capacity: | 4.25 l |
| Coolant: | 6.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 86 mm mm |
| Piston Stroke: | 55.5 mm mm |
| Compression ratio: | 9.2:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed: | 160 km/h |
| Space: |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Size: |
| Length: | 3826 mm mm |
| Width: | 1560 mm mm |
| Height: | 1310 mm mm |
| Wheelbase: | 2223 mm mm |
| Front track: | 1325 mm |
| Rear (Back) track: | 1333 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 4 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Wheel rims size | 4.5J x 13 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Spring Strut, Transverse stabilizer |
Behind the wheel of the Fiat 128. How does it handle on the road?