Fiat 500 312, facelift 2015 0.9 TwinAir (85 Hp)
Fiat 500:
The Fiat 500 is an economy / city car that was manufactured and marketed by Fiat Automobiles from 1957 until 1975. It was sold as a two-door semi-convertible or saloon car and as a three-door panel van or estate car.
Launched as the Nuova 500 in July 1957, as a successor to the 500 "Topolino", it was an inexpensive and practical small car. Measuring 2,970 mm long, originally powered by a rear-mounted 479 cc two-cylinder air-cooled engine, the 500 was 245 mm smaller than the Fiat's 600, launched two years earlier, and is considered one of the first purpose-designed city cars....(Read more on Wikipedia)
312, facelift 2015 Overview:
Fiat 500 (312, facelift 2015). With 145 Nm of torque, it offers ample pulling power. It boasts low fuel consumption (~6 l/100km). Weighing only 930 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 11 s). The top speed reaches 173 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 4 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (85 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 11 sec).
- • Exceptional fuel efficiency: 3.8 L/100 km.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Compact cargo space (185 L); may require careful packing.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(e (312): 2013 - 2019).
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | 500 |
| Generation: | 312, facelift 2015 |
| Modification (Engine): | 0.9 TwinAir (85 Hp) |
| Start of production: | 2015 |
| End of production: | 2018 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 |
| Doors: | 3 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 85 Hp @ 5500 rpm. [0hp less] |
| Power per litre: | 97.1 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 145 Nm @ 1900 rpm. |
| Engine Model/Code: | 312A2000 More details about the engine 312A2000 |
| Engine displacement: | 875 |
| Number of cylinders: | 2 |
| Engine configuration: | Inline |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 3.2 l |
| Coolant: | 5.3 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 80.5 mm |
| Piston Stroke: | 86 mm |
| Compression ratio: | 10:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 3.4 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 3.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 11 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 11 sec |
| Maximum speed: | 173 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 10.9 kg/Hp, 91.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.4 kg/Nm, 155.9 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 10.5 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 930 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 185 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 800 kg |
| Fuel tank capacity: | 35 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 400 kg |
| Size: |
| Length: | 3571 mm [46mm less] |
| Width: | 1627 mm [1mm less] |
| Height: | 1488 mm [39mm less] |
| Wheelbase: | 2300 mm [1mm less] |
| Width including mirrors: | 1893 mm |
| Front track: | 1413 mm |
| Rear (Back) track: | 1407 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.3 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Tires size | 175/65 R14; 185/55 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 14; 15 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Semi-independent, coil spring |
Was the Fiat 500 what you expected? Let us know!