Fiat 500 C (312) 1.3 MultiJet (75 Hp)
Fiat 500:
The Fiat 500 is an economy / city car that was manufactured and marketed by Fiat Automobiles from 1957 until 1975. It was sold as a two-door semi-convertible or saloon car and as a three-door panel van or estate car.
Launched as the Nuova 500 in July 1957, as a successor to the 500 "Topolino", it was an inexpensive and practical small car. Measuring 2,970 mm long, originally powered by a rear-mounted 479 cc two-cylinder air-cooled engine, the 500 was 245 mm smaller than the Fiat's 600, launched two years earlier, and is considered one of the first purpose-designed city cars....(Read more on Wikipedia)
C (312) Overview:
Fiat 500 (C (312)). With 190 Nm of torque, it offers ample pulling power. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A convertible car with a retractable roof, offering open-air driving experiences. Seating for 4 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (75 hp), ideal for city commuting.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Nuova: 1973 - 1976).
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | 500 |
| Generation: | C (312) |
| Modification (Engine): | 1.3 MultiJet (75 Hp) |
| Start of production: | 2009 |
| End of production: | 2010 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Cabriolet |
| Seats: | 4 |
| Doors: | 3 |
| Engine: |
| Power: | 75 Hp @ 4000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 60.1 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 190 Nm @ 1750 rpm. |
| Engine Model/Code: | 169A1000 More details about the engine 169A1000 |
| Engine displacement: | 1248 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | OHC |
| Engine oil capacity: | 3 l |
| Coolant: | 6.3 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 69.6 mm |
| Piston Stroke: | 82 mm |
| Compression ratio: | 17.6:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Space: |
| Trunk (boot) space - maximum: | 185 l |
| Fuel tank capacity: | 35 l |
| Size: |
| Length: | 3546 mm |
| Width: | 1627 mm |
| Height: | 1488 mm |
| Wheelbase: | 2300 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Tires size | 175/65 R14; 185/55 R15 |
Is the Fiat 500 worth every penny? Give us your honest ROI.