Fiat 500L Living/Wagon 1.4 T-Jet (120 Hp)
Fiat 500L:
The Fiat 500L is a car which was manufactured by Fiat Serbia from 2012 to 2022 and marketed by Fiat globally. A five-door mini MPV based on a variant of the FCA Small Wide platform, it was initially only produced in a two-row, five-seater confugration, with a lengthened three-row, seven-seater version called the 500L Living introduced in 2013 for the European market. In 2017, the 500L received an intermediate facelift, with revised front and rear fascias along with In-car entertainment updates and interior revisions. By early 2018, production reached 500,000 units. The 500L was discontinued in the North American market after model year 2020....(Read more on Wikipedia)
Living/Wagon Overview:
Fiat 500L (Living/Wagon). With 215 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~9.1 l/100km). With a weight of 1320 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 10.3 s). The top speed reaches 189 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (120 hp), ideal for city commuting.
- • Respectable acceleration of 10.3 sec, suitable for most driving situations.
- • Balanced fuel consumption of 6.9 L/100 km for its class.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Generous trunk capacity of 560 Liters.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Trekking/Cross: 2013 - 2014).
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | 500L |
| Generation: | Living/Wagon |
| Modification (Engine): | 1.4 T-Jet (120 Hp) |
| Start of production: | 2014 |
| End of production: | 2018 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 120 Hp @ 5000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 87.7 Hp/l [82mm more] |
| Torque: | 215 Nm @ 2500 rpm. |
| Engine Model/Code: | 940B7000 More details about the engine 940B7000 |
| Engine displacement: | 1368 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 3.1 l |
| Coolant: | 5.2 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 72 mm mm |
| Piston Stroke: | 84 mm mm |
| Compression ratio: | 9.8:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 9.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 5.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.9 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 10.3 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 10.3 sec |
| Maximum speed: | 189 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 11 kg/Hp, 90.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.1 kg/Nm, 162.9 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.8 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1320 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1584 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 560 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1000 kg |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 400 kg |
| Size: |
| Length: | 4352 mm mm [82mm more] |
| Width: | 1784 mm mm [16mm less] |
| Height: | 1667 mm mm [12mm less] |
| Wheelbase: | 2612 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1522 mm |
| Rear (Back) track: | 1519 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.7 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R16; 225/45 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 6.5J x 16; 7J x 17 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Semi-independent, coil spring |
Was the Fiat 500L what you expected? Let us know!