Fiat 500X Cross/Off-Road 1.4 EasyPower (120 Hp) LPG
Fiat 500X:
The Fiat 500X is a subcompact crossover SUV manufactured and marketed by Stellantis , since its debut at the 2014 Paris Motor Show. Following the 500L, and produced from 2014 , the 500X is closely related to the Jeep Renegade. Both are manufactured at FCA's SATA Plant in Melfi, Italy.
The 500X is based on the Small Wide 4×4 architecture, a platform evolved from the GM Fiat Small platform used for the Fiat Grande Punto and Fiat 500L....(Read more on Wikipedia)
Cross/Off-Road Overview:
Fiat 500X (Cross/Off-Road). With 215 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~9.2 l/100km). Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 10.5 s). The top speed reaches 186 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. A vehicle that combines characteristics of SUVs and hatchbacks for versatility. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (95 hp), ideal for city commuting.
- • Steady and predictable acceleration (0-100 km/h in 12.9 sec).
- • Exceptional fuel efficiency: 4.1 L/100 km.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(500X: 2015 - 2018).
| General: |
| Brand: | Fiat |
| Model: | 500X |
| Generation: | Cross/Off-Road |
| Modification (Engine): | 1.4 EasyPower (120 Hp) LPG |
| Start of production: | 2017 |
| End of production: | 2018 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | SUV, Crossover |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 120 Hp @ 5000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 87.7 Hp/l [25mm more] |
| Torque: | 215 Nm @ 2500 rpm. |
| Engine Model/Code: | 55277701 More details about the engine 55277701 |
| Engine displacement: | 1368 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 3.25 l |
| Coolant: | 5.2 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / LPG |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 9.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 5.3 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (LPG): | 12.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (LPG): | 7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (LPG): | 8.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.7 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 10.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 10.5 sec |
| Maximum speed: | 186 km/h |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 10 sec |
| Space: |
| Fuel tank capacity: | 48 l |
| Size: |
| Length: | 4273 mm mm [25mm more] |
| Width: | 1796 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1608 mm mm [6mm more] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 215/60 R16; 215/55 R17; 225/45 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 16; 17; 18 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | McPherson |
Does the Fiat 500X live up to the hype? Give us your verdict!