Ford Fiesta VIII (Mk8, facelift 2022) 5 door 1.0 EcoBoost (125 Hp) Hybrid PowerShift
People\'s Opinion
N/A / 5
Ford Fiesta:
The Ford Fiesta is a supermini car that was marketed by Ford from 1976 to 2023 over seven generations. Over the years, the Fiesta has mainly been developed and manufactured by Ford's European operations, and had been positioned below the Escort.
Ford sold over 15 million Fiestas from 1976 to July 2011, making it one of the best-selling Ford nameplates behind the Escort and the F-Series. It has been manufactured in the United Kingdom, Germany, Spain, Brazil, Argentina, Venezuela, Mexico, Taiwan, China, India, Thailand, and South Africa....(Read more on Wikipedia)
VIII (Mk8, facelift 2022) 5 door Overview:
Ford Fiesta (VIII (Mk8, facelift 2022) 5 door). With 200 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1176 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 9.6 s). The top speed reaches 199 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Offers smooth and convenient power delivery, ideal for urban traffic and comfortable cruising, though slightly less engaging than the manual.
Fuel Economy
Maintains good fuel efficiency, benefiting from the mild-hybrid system, with the automatic transmission providing a relaxed driving experience.
Best Use Case:
City Driving / Comfort-oriented
Pros and Cons:
Pros:
- • Agile and engaging handling
- • Wide range of efficient EcoBoost engines, including mild-hybrids
- • Modern infotainment system and connectivity features
- • Stylish exterior design with facelift updates
- • Excellent performance from the ST model
Cons:
- • Limited rear passenger legroom compared to some rivals
- • Some interior plastics feel cheap on lower trim levels
- • Base 1.1L engine is significantly underpowered for modern driving
- • Drum brakes on the rear for lower-spec models
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(VIII (Mk8) 5 door: May, 2020 - 2021).
| General: |
| Brand: | Ford |
| Model: | Fiesta |
| Generation: | VIII (Mk8, facelift 2022) 5 door |
| Modification (Engine): | 1.0 EcoBoost (125 Hp) Hybrid PowerShift |
| Start of production: | November, 2021 |
| End of production: | July, 2023 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 125 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 125.1 Hp/l [8mm more] |
| Torque: | 200 Nm @ 1750 rpm. |
| Engine Model/Code: | B7JB More details about the engine B7JB |
| Engine displacement: | 999 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.52 l |
| Coolant: | 5.6 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 71.9 mm mm |
| Piston Stroke: | 82 mm mm |
| Compression ratio: | 10.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 5.3-6.1 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 6.7-7.3 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 5-5.7 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 4.5-5.3 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 5.6-6.7 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-ISC-FCM |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9.6 sec |
| Maximum speed: | 199 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 9.4 kg/Hp, 106.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.9 kg/Nm, 170.1 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.1 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1176 |
| Max. weight: | 1710 |
| Max. roof load: | 50 kg |
| Max load: | 534 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1093 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 292 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1000 kg |
| Fuel tank capacity: | 42 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 625 kg |
| Permitted towbar download: | 45 kg |
| Size: |
| Length: | 4048-4069 mm mm [8mm more] |
| Width: | 1735 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1484-1490 mm mm [8mm more] |
| Wheelbase: | 2493 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width with mirrors folded: | 1783 mm |
| Width including mirrors: | 1941 mm |
| Front overhang: | 846-847 mm |
| Rear overhang: | 708-730 mm |
| Ride height (ground clearance): | 122-130 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.8-10 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | PowerShift |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 262x23 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum, 202.8 mm [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 195/60 R15; 205/45 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 6J x 15; 7.5J x 17 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
Does the Ford Fiesta live up to the hype? Give us your verdict!