Hyundai i10 III 1.0 MPi (67 Hp) Eco Pack
Hyundai i10:
The Hyundai i10 is a city car produced by the South Korean manufacturer Hyundai since 2007. It replaced the Hyundai Atos in the model line-up, and was initially available only as a five-door hatchback body style. The third generation i10 was unveiled in India on 7 August 2019 and launched on 20 August 2019, offered in 10 variants across petrol and diesel engines as well as manual and automatic transmissions. There are also sedan derivatives, the Hyundai Xcent and the Hyundai Aura.
The first generation i10 was announced on 31 October 2007 in New Delhi, India. It was produced in India at Hyundai's Chennai plant for the domestic and export markets....(Read more on Wikipedia)
III Overview:
Hyundai i10 (III). With 96 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 935 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 16.6 s). The top speed reaches 147 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 4 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (83 hp), ideal for city commuting.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(II (facelift 2016): August, 2018 - August, 2019).
| General: |
| Brand: | Hyundai |
| Model: | i10 |
| Generation: | III |
| Modification (Engine): | 1.0 MPi (67 Hp) Eco Pack |
| Start of production: | August, 2019 |
| End of production: | April, 2023 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 67 Hp Same horsepower |
| Power per litre: | 67.1 Hp/l [5mm more] |
| Torque: | 96 Nm |
| Engine Model/Code: | G3LA, G3LD More details about the engine G3LA, G3LD |
| Engine displacement: | 998 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 3.1 l |
| Coolant: | 4.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 71 mm mm |
| Piston Stroke: | 84 mm mm |
| Compression ratio: | 11:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 4.9 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-TEMP |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 16.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 16.6 sec |
| Maximum speed: | 147 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 14 kg/Hp, 71.7 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 9.7 kg/Nm, 102.7 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 15.8 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 935 |
| Max. weight: | 1350 |
| Max load: | 415 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 252 l |
| Fuel tank capacity: | 36 l |
| Size: |
| Length: | 3670 mm mm [5mm more] |
| Width: | 1680 mm mm [20mm more] |
| Height: | 1480 mm mm [20mm less] |
| Wheelbase: | 2425 mm mm [40mm more] |
| Front track: | 1467-1479 mm |
| Rear (Back) track: | 1478-1490 mm |
| Front overhang: | 705 mm |
| Rear overhang: | 540 mm |
| Ride height (ground clearance): | 149 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.0 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 252 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc, 234 mm [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 175/65 R14; 185/55 R15; 195/45 R16 |
|---|
| Wheel rims size | 14; 15; 16 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Torsion |
Is the Hyundai i10 your dream ride or just a daily drive? Let's talk!