Hyundai i30 III (facelift 2020) 1.5 T-GDi (160 Hp) Mild Hybrid DCT
People\'s Opinion
N/A / 5
Hyundai i30:
The Hyundai i30 is a small family car manufactured by the South Korean manufacturer Hyundai Motor Company since 2006. The i30 shares its platform with the Kia Ceed, available as a three-door hatchback , five-door hatchback, five-door estate and five-door liftback , with a choice of three petrol engines and two diesel engines, either with manual or automatic transmission.
The i30 was marketed alongside the fifth-generation Hyundai Elantra in the United States and Canada until the end of 2020. While initially the i30 wagon was sold as the Elantra Touring, in 2012 it was replaced by the i30 hatchback, carrying Elantra GT badging. The second-generation i30 was introduced in September 2011 at the Frankfurt Motor Show....(Read more on Wikipedia)
III (facelift 2020) Overview:
Hyundai i30 (III (facelift 2020)). With 253 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1282 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 8.6 s). The top speed reaches 210 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Combines strong, responsive power with the seamless shifts of the DCT, offering a refined and engaging driving experience.
Fuel Economy
Impressive fuel economy for its power, with the mild-hybrid system and DCT optimizing efficiency.
Best Use Case:
Mixed driving / Long distance / Refined performance
Pros and Cons:
Pros:
- • Wide range of efficient mild-hybrid engines
- • Refreshed styling and improved interior tech
- • Strong safety rating
- • Excellent N performance variant
- • Good value for money with a strong warranty
Cons:
- • Base engines can feel underpowered on highways
- • Rear legroom can be tight for taller passengers
- • N models have a firm ride for daily use
- • Some interior plastics feel less premium than rivals
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(III CW (facelift 2024): June, 2024 - ).
| General: |
| Brand: | Hyundai |
| Model: | i30 |
| Generation: | III (facelift 2020) |
| Modification (Engine): | 1.5 T-GDi (160 Hp) Mild Hybrid DCT |
| Start of production: | May, 2020 |
| End of production: | June, 2024 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 160 Hp @ 5500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 108 Hp/l [245mm less] |
| Torque: | 253 Nm @ 1500-3500 rpm. |
| Engine Model/Code: | G4LH More details about the engine G4LH |
| Engine displacement: | 1482 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 4.2 l |
| Coolant: | 6.6 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Emission standard: | EURO 6d |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 8.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 8.6 sec |
| Maximum speed: | 210 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 8 kg/Hp, 124.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.1 kg/Nm, 197.3 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 8.2 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1282 |
| Max. weight: | 1860 |
| Max. roof load: | 80 kg |
| Max load: | 578 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1301 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 395 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1200 kg |
| Permitted trailer load without brakes: | 600 kg |
| Size: |
| Length: | 4340 mm [245mm less] |
| Width: | 1795 mm [Same width.] |
| Height: | 1455 mm [20mm less] |
| Wheelbase: | 2650 mm [Same wheelbase.] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | DCT |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
If you could change one thing about the Hyundai i30, what would it be?