Mazda Bongo Friendee 2.5 i (160 Hp)
Mazda Bongo:
The Mazda Bongo , also known as Mazda E-Series, Eunos Cargo, and the Ford Econovan, is a cabover van and pickup truck manufactured by the Japanese automobile manufacturer Mazda since 1966. The Bongo name was also used for the Bongo Friendee, which is not a cabover design.
It has been built with rear-, middle-, as well as front-mounted engines. It also formed the basis for the long-running Kia Bongo range. It is named for the African Bongo, a type of antelope....(Read more on Wikipedia)
Friendee Overview:
Mazda Bongo (Friendee). With 211 Nm of torque, it offers ample pulling power. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. A spacious vehicle designed to transport passengers comfortably, often with sliding doors. Seating for 0 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (120 hp), ideal for city commuting.
- • Rear-wheel drive layout for enhanced handling and balance.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Brawny: 1990 - 1994).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | Bongo |
| Generation: | Friendee |
| Modification (Engine): | 2.5 i (160 Hp) |
| Start of production: | 1995 |
| End of production: | 2001 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Minivan |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 160 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 64.2 Hp/l [200mm more] |
| Torque: | 211 Nm @ 3500 rpm. |
| Engine displacement: | 2494 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | V-engine |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 82.7 mm mm |
| Piston Stroke: | 77.4 mm mm |
| Compression ratio: | 9:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Space: |
| Fuel tank capacity: | 65 l |
| Size: |
| Length: | 4585 mm mm [200mm more] |
| Width: | 1690 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1960 mm mm [10mm less] |
| Wheelbase: | 2920 mm mm [520mm more] |
| Front track: | 1465 mm |
| Rear (Back) track: | 1440 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Tires size | 195/70 R15; 215/65 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 15 |
Better than its competitors? Tell us why the Mazda Bongo stands out.