Mazda Capella Coupe 2.0 i (145 Hp)
Mazda Capella:
The Mazda Capella, also known as the 626 in Europe, North America and Southeast Asia, is a mid-size car that was manufactured by Mazda from 1970 until 2002. Sold in the Japanese domestic market under the Capella name, the vehicle was also commonly known in other major markets as the Mazda 626. Ford, Mazda's partner at the time, also used the Capella platform to create the Ford Telstar and Ford Probe. 4,345,279 of the 626 and Telstar models were sold worldwide.
Designed to compete against Japanese mid-size stalwarts such as the Honda Accord, Toyota Corona, and Nissan Bluebird, the Capella was succeeded by the Mazda6 in 2002....(Read more on Wikipedia)
Coupe Overview:
Mazda Capella (Coupe). With 184 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1160 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A two-door car with a fixed roof, known for its sporty design and dynamic performance. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (115 hp), ideal for city commuting.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Wagon: 1988 - 1997).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | Capella |
| Generation: | Coupe |
| Modification (Engine): | 2.0 i (145 Hp) |
| Start of production: | 1989 |
| End of production: | 1994 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 2 |
| Engine: |
| Power: | 145 Hp @ 6500 rpm. |
| Power per litre: | 72.5 Hp/l [worst than previous generation] |
| Torque: | 184 Nm @ 5000 rpm. |
| Engine displacement: | 1999 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 87.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 83.1 mm mm |
| Compression ratio: | 10:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio: | 8 kg/Hp, 125 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.3 kg/Nm, 158.6 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1160 |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Size: |
| Length: | 4450 mm mm [140mm less] |
| Width: | 1690 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1360 mm mm [70mm less] |
| Wheelbase: | 2515 mm mm [60mm less] |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Tires size | 195/60 R15 86 H |
|---|
| Wheel rims size | 6J x 15 ET 50 |
Help others decide – share your experience!