Mazda Capella Wagon 2.0 i (140 Hp)
Mazda Capella:
The Mazda Capella, also known as the 626 in Europe, North America and Southeast Asia, is a mid-size car that was manufactured by Mazda from 1970 until 2002. Sold in the Japanese domestic market under the Capella name, the vehicle was also commonly known in other major markets as the Mazda 626. Ford, Mazda's partner at the time, also used the Capella platform to create the Ford Telstar and Ford Probe. 4,345,279 of the 626 and Telstar models were sold worldwide.
Designed to compete against Japanese mid-size stalwarts such as the Honda Accord, Toyota Corona, and Nissan Bluebird, the Capella was succeeded by the Mazda6 in 2002....(Read more on Wikipedia)
Wagon Overview:
Mazda Capella (Wagon). With 186 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1320 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A car with an extended rear cargo area, combining passenger comfort with increased storage. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (101 hp), ideal for city commuting.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Capella: 1994 - 1997).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | Capella |
| Generation: | Wagon |
| Modification (Engine): | 2.0 i (140 Hp) |
| Start of production: | 1997 |
| End of production: | 2002 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Station wagon (estate) |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 140 Hp @ 6500 rpm. |
| Power per litre: | 70.2 Hp/l |
| Torque: | 186 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine displacement: | 1995 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 84 mm mm |
| Piston Stroke: | 90 mm mm |
| Compression ratio: | 9.7:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio: | 9.4 kg/Hp, 106.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 7.1 kg/Nm, 140.9 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1320 |
| Fuel tank capacity: | 60 l |
| Size: |
| Length: | 4665 mm mm [70mm more] |
| Width: | 1965 mm mm [270mm more] |
| Height: | 1510 mm mm [115mm more] |
| Wheelbase: | 2670 mm mm [60mm more] |
| Front track: | 1465 mm |
| Rear (Back) track: | 1470 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Tires size | 185/65 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 5.5J x 15 |
Would you recommend the Mazda Capella ? Tell us why or why not!