Mazda Carol II 0.7 12V (46 Hp)
Mazda Carol:
The Mazda Carol is a kei car manufactured by Mazda from 1962 until 1970. The Carol name was revived again with Mazda's 1989 re-entry into the kei car class with the Autozam brand. Since 1989, the Carol has been a rebadged model manufactured by Suzuki for Mazda, based on the Japanese Suzuki Alto. The first two generations of the modern era Carols received unique bodywork, but since late 1998 the nameplate has been strictly a badging exercise.
The Mazda R360 was complemented by the more grown-up 2-door sedan Mazda P360 Carol in February 1962, the company's first 4-passenger car, and complemented the three-wheeled Mazda Mazdago. It was more substantial than the R360: although its total length of 2,980 mm was the same, its 1,930 mm wheelbase was considerably longer. The Carol weighed in at 525 kg , versus 380 kg for the diminutive R360. It used the DA, a 18 PS , rear-mounted water-cooled 358 cc 4-cylinder OHV engine. This is one of the smallest four-cylinder automobile engines in history, only Honda's 356 cc DOHC alloy inline-four unit was smaller. The four-speed gearbox was synchronized only on the top three gears....(Read more on Wikipedia)
II Overview:
Mazda Carol (II). With 57 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 680 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 4 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (46 hp), ideal for city commuting.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Carol: 1989 - 1998).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | Carol |
| Generation: | II |
| Modification (Engine): | 0.7 12V (46 Hp) |
| Start of production: | 1998 |
| End of production: | 2001 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 4 |
| Doors: | 3/5 |
| Engine: |
| Power: | 46 Hp @ 5800 rpm. |
| Power per litre: | 70 Hp/l |
| Torque: | 57 Nm @ 4500 rpm. |
| Engine displacement: | 657 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 68 mm mm |
| Piston Stroke: | 60.4 mm mm |
| Compression ratio: | 10.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio: | 14.8 kg/Hp, 67.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 11.9 kg/Nm, 83.8 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 680 |
| Max. weight: | 900 |
| Max load: | 220 |
| Fuel tank capacity: | 30 l |
| Size: |
| Length: | 3395 mm mm [105mm more] |
| Width: | 1475 mm mm [80mm more] |
| Height: | 1450 mm mm [50mm more] |
| Wheelbase: | 2360 mm mm [25mm more] |
| Front track: | 1295 mm |
| Rear (Back) track: | 1290 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 8.4 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 155/65 R13 75 S |
|---|
| Wheel rims size | 4J x 13 ET 45 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Coil spring |
Fuel, speed, and comfort: How does the Mazda Carol rank in your book?