Mazda CX-4 2.5 SKYACTIV-G (192 Hp) 4x4 Automatic
Mazda CX-4:
The Mazda CX-4 is a compact crossover SUV produced and sold exclusively in China. First introduced at the Beijing Motor Show in April 2016, it was originally manufactured by the joint venture FAW Mazda until 2023, when Changan Mazda acquired 100% of the joint venture.
The design of the Mazda CX-4 production car was previewed by the concept, the Mazda Koeru. Positioned above the Mazda CX-3, the CX-4 is more similar to a station wagon in profile, while similar to the CX-5 in size.
The CX-4 is offered with a choice of two Skyactiv straight-four engines: A 2. 0-litre and a 2. 5-litre. The 2. 0-litre Skyactiv-G engine produces 158 hp and the 2. 5-litre Skyactiv-G engine produces 192 hp. The 2. 0-litre engine model is only available as a front-wheel-drive model and offers a choice between a six-speed manual transmission and the Skyactiv-Drive automatic transmission. The 2. 5-litre engine model offers AWD and comes standard with the six-speed automatic transmission....(Read more on Wikipedia)
CX-4 Overview:
Mazda CX-4 (CX-4). With 252 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1545 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. The top speed reaches 198 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (158 hp) for versatile driving.
- • Balanced fuel consumption of 6.2 L/100 km for its class.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Specifications:
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | CX-4 |
| Generation: | CX-4 |
| Modification (Engine): | 2.5 SKYACTIV-G (192 Hp) 4x4 Automatic |
| Start of production: | 2016 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 192 Hp @ 6100 rpm. |
| Power per litre: | 77.2 Hp/l |
| Torque: | 252 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | PY-VPS |
| Engine displacement: | 2488 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.5 l |
| Coolant: | 7.1 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 89 mm mm |
| Piston Stroke: | 100 mm mm |
| Compression ratio: | 13:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 7.3 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 |
| Maximum speed: | 198 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 8 kg/Hp, 124.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.1 kg/Nm, 163.1 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1545 |
| Fuel tank capacity: | 51 l |
| Size: |
| Length: | 4633 mm mm |
| Width: | 1840 mm mm |
| Height: | 1535 mm mm |
| Wheelbase: | 2700 mm mm |
| Front track: | 1584 mm |
| Rear (Back) track: | 1587 mm |
| Ride height (ground clearance): | 191 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.2 m |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/55 R19 |
|---|
| Wheel rims size | 19 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
Behind the wheel of the Mazda CX-4. How does it handle on the road?