Mazda Familia Hatchback 1.3 i (85 Hp)
Mazda Familia:
The Mazda Familia , also marketed prominently as the Mazda 323, Mazda Protegé and Mazda Allegro, is a small family car that was manufactured by Mazda between 1963 and 2003. The Familia line was replaced by the Mazda3/Axela for 2004.
It was marketed as the Familia in Japan, which means "family" in Latin. For export, earlier models were sold with nameplates including: "800", "1000", "1200", and "1300". In North America, the 1200 was replaced by the Mazda GLC, with newer models becoming "323" and "Protegé". In Europe, all Familias sold after 1977 were called "323"....(Read more on Wikipedia)
Hatchback Overview:
Mazda Familia (Hatchback). With 110 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1323 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (115 hp), ideal for city commuting.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Familia: 1989 - 1994).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | Familia |
| Generation: | Hatchback |
| Modification (Engine): | 1.3 i (85 Hp) |
| Start of production: | 1994 |
| End of production: | 1998 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 85 Hp @ 6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 64.2 Hp/l [180mm less] |
| Torque: | 110 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | B3 More details about the engine B3 |
| Engine displacement: | 1323 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 71 mm mm |
| Piston Stroke: | 83.6 mm mm |
| Compression ratio: | 9:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Weight-to-power ratio: | 15.6 kg/Hp, 64.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 12 kg/Nm, 83.1 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1323 |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Size: |
| Length: | 4035 mm mm [180mm less] |
| Width: | 1695 mm mm [20mm more] |
| Height: | 1170 mm mm [205mm less] |
| Wheelbase: | 2505 mm mm [5mm more] |
| Front track: | 1460 mm |
| Rear (Back) track: | 1460 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
Behind the wheel of the Mazda Familia. How does it handle on the road?