Mazda MX-5 IV (ND, facelift 2023) 2.0 SkyActiv-G (184 Hp)
Mazda MX-5:
The Mazda MX-5 is a lightweight two-seat sports car manufactured and marketed by Mazda. In Japan, it is marketed as the Mazda Roadster or, previously, as the Eunos Roadster. In the United States it is sold as the Mazda Miata , and it was formerly marketed under the same name in Canada. The name miata derives from Old High German for "reward".
Produced at Mazda's Hiroshima plant, the MX-5 debuted in 1989 at the Chicago Auto Show. It was created under the design credo Jinba ittai, meaning "unity of horse and rider". Noted for its small, light, balanced and minimalist design, the MX-5 has often been described as a successor to the 1950s and 1960s Italian and British roadsters, with the Lotus Elan serving as a design benchmark....(Read more on Wikipedia)
IV (ND, facelift 2023) Overview:
Mazda MX-5 (IV (ND, facelift 2023)). With 205 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1009 kg, it’s quite light. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.5 s). The top speed reaches 219 km/h. A two-seater convertible designed for open-top driving pleasure. Seating for 2 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (184 hp) for versatile driving.
- • Sporty acceleration: 0-100 km/h in 6.5 sec.
- • Balanced fuel consumption of 6.8 L/100 km for its class.
- • Rear-wheel drive layout for enhanced handling and balance.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Cons:
- • Compact cargo space (130 L); may require careful packing.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(IV (RF): January, 2017 - August, 2018).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | MX-5 |
| Generation: | IV (ND, facelift 2023) |
| Modification (Engine): | 2.0 SkyActiv-G (184 Hp) |
| Start of production: | October, 2023 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Roadster |
| Seats: | 2 |
| Doors: | 2 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 184 Hp @ 7000 rpm. |
| Power per litre: | 92.1 Hp/l |
| Torque: | 205 Nm @ 4000 rpm. |
| Engine displacement: | 1998 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.3 l |
| Coolant: | 6 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 83.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 91.2 mm mm |
| Compression ratio: | 13:1 |
| Maximum engine speed: | 7500 rpm. |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 6.8 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 9.2 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 6.3 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 5.8 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 7 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-ISC-FCM |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.5 sec |
| Maximum speed: | 219 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 5.3 kg/Hp, 190.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.7 kg/Nm, 212.2 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.2 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 966-1053 |
| Max. weight: | 1260 |
| Max load: | 207-294 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 130 l |
| Fuel tank capacity: | 45 l |
| Size: |
| Length: | 3915 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1735 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1230 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2310 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 1918 mm |
| Front track: | 1495 mm |
| Rear (Back) track: | 1505 mm |
| Front overhang: | 760 mm |
| Rear overhang: | 845 mm |
| Ride height (ground clearance): | 135 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 9.4 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 280 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc, 280 mm [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/45 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 7J x 17 |
|---|
| Front suspension | Coil spring, Double wishbone, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
Driven it? Loved it? Hated it? Share your honest review!