Opel Astra G Classic 2.0 Ecotec 16V (136 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
Opel Astra:
The Opel Astra is a compact car/small family car developed and produced by the German automaker Opel since 1991, currently at its sixth generation. It was first launched in September 1991 as a direct replacement to the Opel Kadett. As of 2025, the car slots between the smaller Corsa supermini and the larger Frontera subcompact crossover SUV.
Initially, the Astra was available in hatchback, saloon, and estate forms. A panel van and a convertible also appeared in the early 1990s. These body styles were later followed by a coupé in 2004, and the sporty Astra OPC appeared in 2005. The Twin Top retractable hardtop convertible replaced the soft top convertible in 2006, while the Caravan was renamed to Astra Sports Tourer since 2009....(Read more on Wikipedia)
G Classic Overview:
Opel Astra (G Classic). With 188 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~12 l/100km). Weighing only 1205 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 9 s). The top speed reaches 208 km/h. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Strong and capable, providing brisk acceleration and excellent highway cruising ability.
Fuel Economy
Higher fuel consumption, but a good trade-off for the performance offered by this larger petrol engine.
Best Use Case:
Highway / Mixed
Pros and Cons:
Pros:
- • Excellent value for money on the used market
- • Wide range of engines, including very economical diesels
- • Generally reliable and robust build quality
- • Comfortable ride, suitable for long journeys
- • Practical and spacious interior for its class
- • Good parts availability and affordable maintenance
Cons:
- • Interior design is dated compared to rivals
- • Some petrol engines can feel unrefined or underpowered
- • Rust can be an issue, especially on older models
- • Automatic transmissions often dull performance and economy
- • Not the most engaging car to drive dynamically
- • Basic safety features by modern standards
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(F Classic: October, 1991 - July, 1994).
| General: |
| Brand: | Opel |
| Model: | Astra |
| Generation: | G Classic |
| Modification (Engine): | 2.0 Ecotec 16V (136 Hp) |
| Start of production: | October, 1998 |
| End of production: | June, 2000 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 136 Hp @ 5600 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 68.1 Hp/l [13mm more] |
| Torque: | 188 Nm @ 3400 rpm. |
| Engine Model/Code: | X20XEV More details about the engine X20XEV |
| Engine displacement: | 1998 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.25 l |
| Coolant: | 6.7 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 86 mm mm |
| Piston Stroke: | 86 mm mm |
| Compression ratio: | 10.8:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 12 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 6.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 8.6 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 2 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9 sec |
| Maximum speed: | 208 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 8.9 kg/Hp, 112.9 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.4 kg/Nm, 156 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 8.6 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1205 |
| Max. weight: | 1705 |
| Max. roof load: | 100 kg |
| Max load: | 500 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 460 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1300 kg |
| Fuel tank capacity: | 52 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 615 kg |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Size: |
| Length: | 4252 mm mm [13mm more] |
| Width: | 1709 mm mm [21mm more] |
| Height: | 1425 mm mm [15mm more] |
| Wheelbase: | 2606 mm mm [89mm more] |
| Width including mirrors: | 1967 mm |
| Front track: | 1464 mm |
| Rear (Back) track: | 1452 mm |
| Front overhang: | 791 mm |
| Rear overhang: | 855 mm |
| Ride height (ground clearance): | 130 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.8 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 195/60 R15 |
|---|
| Wheel rims size | 6.5J x 15 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Semi-independent, coil spring |
Real owners, real reviews. Tell us about your Opel Astra.