Toyota Land Cruiser J70, J73 4.2 D (HZJ70) (135 Hp) 4WD
People\'s Opinion
N/A / 5
Toyota Land Cruiser:
The Toyota Land Cruiser , also sometimes spelt as LandCruiser, is a series of four-wheel drive vehicles produced by the Japanese automobile manufacturer Toyota. It is Toyota's longest running series of models. As of 2019, the sales of the Land Cruiser totalled more than 10 million units worldwide.
Production of the first generation of the Land Cruiser began in 1951. The Land Cruiser has been produced in convertible, hardtop, station wagon and cab chassis body styles. The Land Cruiser's reliability and longevity have led to huge popularity, especially in Australia, where it is the best-selling body-on-frame, four-wheel drive vehicle. Toyota also extensively tests the Land Cruiser in the Australian outback – considered to be one of the toughest operating environments in both temperature and terrain. In Japan, the Land Cruiser was once exclusive to Toyota Japanese dealerships called Toyota Store....(Read more on Wikipedia)
J70, J73 Overview:
Toyota Land Cruiser (J70, J73). With 280 Nm of torque, it offers ample pulling power. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. A rugged vehicle built to handle rough terrains and challenging driving conditions. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Identical to the HZJ73HV, this 1HZ engine is renowned for its robust power delivery and exceptional torque, ideal for the most demanding applications.
Fuel Economy
Excellent balance of power and efficiency for a heavy-duty diesel, offering good range for expeditions.
Best Use Case:
Expedition, heavy towing, extreme off-roading, long-distance touring, ultimate reliability.
Pros and Cons:
Pros:
- • Unrivaled off-road capability
- • Legendary reliability and durability
- • Simple, robust mechanicals
- • Strong resale value and cult following
- • Wide range of capable diesel engines for various needs
Cons:
- • Basic interior comfort and features
- • Outdated safety technology (by modern standards)
- • High fuel consumption on some larger engine variants
- • Loud and unrefined ride, especially on longer journeys
- • Slow acceleration with smaller, naturally aspirated engines
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(J77: 1989 - 1996).
| General: |
| Brand: | Toyota |
| Model: | Land Cruiser |
| Generation: | J70, J73 |
| Modification (Engine): | 4.2 D (HZJ70) (135 Hp) 4WD |
| Start of production: | 1990 |
| End of production: | 1996 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Off-road vehicle |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 3 |
| Engine: |
| Power: | 135 Hp @ 4000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 32.4 Hp/l [830mm less] |
| Torque: | 280 Nm @ 2200 rpm. |
| Engine Model/Code: | 1HZ More details about the engine 1HZ |
| Engine displacement: | 4163 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 2 |
| Fuel injection system: | Precombustion chamber injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | SOHC |
| Engine oil capacity: | 9.3 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 94 mm mm |
| Piston Stroke: | 100 mm mm |
| Compression ratio: | 22.7:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Space: |
| Fuel tank capacity: | 90 l |
| Size: |
| Length: | 3975 mm mm [830mm less] |
| Width: | 1690 mm mm [100mm less] |
| Height: | 1870 mm mm [65mm less] |
| Wheelbase: | 2310 mm mm [420mm less] |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the rear wheels permanently, and the front wheels are driven through an electrically or mechanically operated clutch if necessary. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Cone worm with recirculation balls |
|---|
| Front suspension | Leaf spring |
|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
Was the Toyota Land Cruiser what you expected? Let us know!