Volkswagen Arteon facelift 2020 1.4 TSI (218 Hp) eHybrid DSG
People\'s Opinion
N/A / 5
Volkswagen Arteon:
The Volkswagen Arteon is a car manufactured by German car manufacturer Volkswagen. Described as a large family car or a mid-size car, it is available in five-door liftback or estate body styles. The Arteon was unveiled on 6 March 2017, at the Geneva Motor Show, and at the Chicago Auto Show for the North American market. It is a direct successor to the CC; however, Volkswagen announced that the Arteon is positioned to be more upmarket than the CC. The vehicle is based on the MQB platform....(Read more on Wikipedia)
facelift 2020 Overview:
Volkswagen Arteon (facelift 2020). With 250 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1723 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 7.8 s). The top speed reaches 222 km/h. A car with a continuous slope from the roof to the rear, enhancing aerodynamics. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Combines electric and petrol power for brisk acceleration and smooth power delivery.
Fuel Economy
Outstanding fuel economy, especially when regularly charged and used for shorter trips in EV mode.
Best Use Case:
City / Eco-conscious / Mixed Driving
Pros and Cons:
Pros:
- • Striking design and premium interior feel
- • Spacious cabin and large boot capacity
- • Wide range of efficient and powerful engines, including a plug-in hybrid
- • Advanced technology and comprehensive safety features
- • Smooth and responsive DSG transmissions
- • Comfortable ride quality for long journeys
Cons:
- • Rear headroom can be tight for taller passengers due to the fastback roofline
- • Some interior plastics not quite on par with direct premium rivals
- • Higher trims and powerful engines can be expensive
- • Touch-sensitive controls for climate and steering wheel can be fiddly to use while driving
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Shooting Brake (facelift 2020): 2024 - ).
| General: |
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Arteon |
| Generation: | facelift 2020 |
| Modification (Engine): | 1.4 TSI (218 Hp) eHybrid DSG |
| Start of production: | November, 2020 |
| End of production: | 2022 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | Fastback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 156 Hp @ 5000-6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 111.8 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 250 Nm @ 1550-3500 rpm. |
| Engine Model/Code: | EA211 / DGEB More details about the engine EA211 / DGEB |
| Engine displacement: | 1395 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 74.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 80 mm mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 1.1 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 1.5 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 1.5 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d-ISC-FCM |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 7.8 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 7.8 sec |
| Maximum speed: | 222 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.9 kg/Hp, 126.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.3 kg/Nm, 232.2 Nm/tonne |
| Max speed (electric): | 140 km/h |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 7.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1723 |
| Max. weight: | 2300 |
| Max. roof load: | 100 kg |
| Max load: | 577 |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1600 kg |
| Fuel tank capacity: | 50 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 90 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1900 kg |
| Size: |
| Length: | 4866 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1871 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1449 mm mm [2mm less] |
| Wheelbase: | 2839 mm mm [3mm more] |
| Width including mirrors: | 2127 mm |
| Front track: | 1587-1591 mm |
| Rear (Back) track: | 1575-1579 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.9 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | DSG |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 245/45 R18; 245/40 R19 |
|---|
| Wheel rims size | 8J x 18; 8J x 19 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Transverse stabilizer |
| Electric: |
| Net (usable) battery capacity: | 10.4 kWh |
| Gross battery capacity: | 13 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Below the floor, under the rear seats |
| System power: | 218 Hp |
| System torque: | 400 Nm |
| All-electric range: | 59 km |
| Electric motor power: | 115 Hp |
| Electric motor Torque: | 330 Nm |
| Average Energy consumption: | 14.7 kWh/100 km |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
| Average Energy consumption (WLTP): | 14.7 kWh/100 km |
| All-electric range (WLTP): | 59 km |
| Average Energy consumption (NEDC): | 11.1 kWh/100 km |
| All-electric range (NEDC): | 71 km |
Real owners, real reviews. Tell us about your Volkswagen Arteon.