Volkswagen Multivan (T5, facelift 2009) Long 2.0 TSI (150 Hp)
People\'s Opinion
N/A / 5
Volkswagen Multivan:
The Volkswagen Multivan is the seventh generation of the Volkswagen large van series. The Multivan is a large MPV that is based upon on the front-wheel drive MQB Evo platform, which categorises vehicles such as the Audi A3 and the Volkswagen Caddy. The Multivan offers a range of petrol, diesel, and plug-in hybrid models. The T7 Multivan went on sale in Europe in 2022.
The T7 Multivan is solely produced as a passenger car. For commercial applications , the T6. 1 Transporter continued production until 2023, with its replacement, which was introduced in 2024, built as a sibling of the Ford Transit Custom instead, without any relation to the T7 Multivan. Both the VW and Ford vans are offered with diesel, mild hybrid, plug-in hybrid, or all-electric drivetrains. Sales of this commercial model began in 2024....(Read more on Wikipedia)
(T5, facelift 2009) Long Overview:
Volkswagen Multivan ((T5, facelift 2009) Long). With 280 Nm of torque, it offers ample pulling power. At around 2200 kg, it’s on the heavier side. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 17.3 s). The top speed reaches 163 km/h. A spacious vehicle designed to transport passengers comfortably, often with sliding doors. With seating for 7, it’s perfect for larger families.
Performance Verdict
Lacks punch for a vehicle of this size, resulting in sluggish acceleration.
Fuel Economy
High fuel consumption for the power output, especially for a minivan.
Best Use Case:
City / Light duty
Pros and Cons:
Pros:
- • Spacious and versatile interior with flexible seating.
- • Wide range of powerful and efficient diesel engines.
- • Comfortable ride quality, ideal for long journeys.
- • Optional 4MOTION all-wheel drive enhances capability.
- • Strong resale value.
Cons:
- • Petrol engines can be thirsty, especially the higher output ones.
- • Some common T5 issues like DPF or DSG problems on certain models.
- • Can be expensive to buy new or as a well-optioned used model.
- • Large size can make city parking challenging.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(T5: 2003 - 2006).
| General: |
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Multivan |
| Generation: | (T5, facelift 2009) Long |
| Modification (Engine): | 2.0 TSI (150 Hp) |
| Start of production: | 2009 |
| End of production: | 2015 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 150 Hp @ 3750-6000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 75.6 Hp/l [402mm more] |
| Torque: | 280 Nm @ 1500-3750 rpm. |
| Engine Model/Code: | CJKB More details about the engine CJKB |
| Engine displacement: | 1984 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 5.7 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 13 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 9.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 4 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 17.3 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 17.3 sec |
| Maximum speed: | 163 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 14.7 kg/Hp, 68.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 7.9 kg/Nm, 127.3 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 16.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 2200 |
| Max. weight: | 3000 |
| Max load: | 800 |
| Fuel tank capacity: | 80 l |
| Size: |
| Length: | 5292 mm [402mm more] |
| Width: | 1904 mm [Same width.] |
| Height: | 1990 mm [46mm more] |
| Wheelbase: | 3400 mm [400mm more] |
| Front track: | 1628 mm |
| Rear (Back) track: | 1628 mm |
| Ride height (ground clearance): | 186 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Disc |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Tires size | 235/55 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 7J x 17 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Double wishbone |
Have you ever driven an Volkswagen Multivan?
How was your experience with it? Share with us: