BMW 4 Series Coupe (G22) 420d (190 Hp) Mild Hybrid Steptronic
People\'s Opinion
N/A / 5
BMW 4 Series:
The BMW 4 Series is a range of compact executive cars manufactured by BMW since 2013. The 4 Series was created when BMW spun off the 2-door models of the 3 Series into a separate series. The 4 Series is currently in its second generation.
The original 4 Series concept car was unveiled in January 2013 at the North American International Auto Show in Detroit, Michigan. Both generations have been produced in the coupé, convertible and 5-door liftback body styles. The 4 series body style is very similar to that of the all electric BMW i4....(Read more on Wikipedia)
Coupe (G22) Overview:
BMW 4 Series (Coupe (G22)). With 400 Nm of torque, it offers ample pulling power. It boasts low fuel consumption (~4.7 l/100km). With a weight of 1605 kg, it falls in the mid‑range. Rear‑wheel drive offers dynamic handling and sporty feedback. Acceleration is good (0–100 km/h in 7.1 s). The top speed reaches 240 km/h. A two-door car with a fixed roof, known for its sporty design and dynamic performance. Seating for 4 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Offers adequate and smooth power for daily driving, with sufficient grunt for overtaking on highways.
Fuel Economy
Outstanding fuel efficiency, making it an economical choice for commuters and long-distance travelers.
Best Use Case:
Commuting, long-distance travel, economical daily driver.
Pros and Cons:
Pros:
- • Striking and distinctive exterior design (though controversial grille)
- • Strong and efficient mild-hybrid engine lineup across petrol and diesel
- • Engaging driving dynamics with precise steering and balanced chassis
- • High-quality interior materials and advanced iDrive infotainment system
- • Excellent build quality and premium brand appeal
Cons:
- • Controversial large kidney grille design may not appeal to all
- • Firm ride, especially with M Sport suspension and larger wheels
- • Limited rear passenger space and somewhat restricted rear visibility
- • Premium price tag and expensive options list
- • Mild-hybrid system adds complexity, potential for future maintenance concerns
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Convertible (F33, facelift 2017): 2017 - 2020).
| General: |
| Brand: | BMW |
| Model: | 4 Series |
| Generation: | Coupe (G22) |
| Modification (Engine): | 420d (190 Hp) Mild Hybrid Steptronic |
| Start of production: | 2020 |
| End of production: | January, 2024 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 |
| Doors: | 2 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 190 Hp @ 4000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 95.2 Hp/l [128mm more] |
| Torque: | 400 Nm @ 1750-2500 rpm. |
| Engine Model/Code: | B47D20B More details about the engine B47D20B |
| Engine displacement: | 1995 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Twin-power turbo, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 5.5 l |
| Coolant: | 7 l |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 84 mm mm |
| Piston Stroke: | 90 mm mm |
| Compression ratio: | 16.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 4.5-4.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 3.6-3.9 l/100 km |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 4.5-5.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 3.9-4.2 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC): | 4.5-4.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC): | 3.6-3.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 3.9-4.2 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 7.1 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 7.1 sec |
| Maximum speed: | 240 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 8.4 kg/Hp, 118.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4 kg/Nm, 249.2 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.7 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1605 |
| Max. weight: | 2095 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 490 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 440 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1600 kg |
| Fuel tank capacity: | 59 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Size: |
| Length: | 4768 mm mm [128mm more] |
| Width: | 1852 mm mm [27mm more] |
| Height: | 1383 mm mm [1mm less] |
| Wheelbase: | 2851 mm mm [41mm more] |
| Width including mirrors: | 2081 mm |
| Front track: | 1575 mm |
| Rear (Back) track: | 1611 mm |
| Front overhang: | 858 mm |
| Rear overhang: | 1059 mm |
| Ride height (ground clearance): | 127 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.4 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the rear wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Rear wheel drive |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Steptronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/50 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 7.5J x 17 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut, Transverse stabilizer |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Electric: |
| Gross battery capacity: | 0.4 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Under the front hood |
| Electric motor power: | 11 Hp |
| Electric motor Torque: | 25 Nm |
| Electric motor location: | Front, Longitudinal |
| Battery voltage: | 48 V |
Is it love at first sight with the BMW 4 Series? Tell us your story!