Peugeot 2008 II (facelift 2023) 1.2 (145 Hp) Mild Hybrid e-DCS
People\'s Opinion
N/A / 5
Peugeot 2008:
The Peugeot 2008 is a subcompact crossover SUV produced by the French automaker Peugeot. Unveiled at the 2013 Geneva Motor Show and positioned below the 3008, the first 2008 replaced the Peugeot 207 SW, as Peugeot did not release a station wagon version of its 208.
The first-generation 2008 was developed under code name "A94" and is based on the PF1 platform, sharing electronic components with Peugeot 208. The revised version was presented at the Geneva Motor Show in March 2016.
The 2008, the mass production of which also started, is the first product of the joint venture between the two companies of Peugeot and IKCO named IKAP. The 2008 features a 1. 6 inline four Turbo engine, producing 165 PS and 243 N⋅m of torque at 4,000 rpm. The 2008's six speed automatic gearbox transfers the engine power to the front wheels. It is available with a five speed manual gearbox, or a six speed manual, according to engine size. As of 2017, it became available with a six speed automatic....(Read more on Wikipedia)
II (facelift 2023) Overview:
Peugeot 2008 (II (facelift 2023)). With 230 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1297 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 8.3 s). The top speed reaches 206 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Despite the '145 Hp' trim name, the provided specs indicate 136 Hp, offering a smooth and efficient hybrid driving experience, identical to the 136 Hp version.
Fuel Economy
Benefits from mild-hybrid technology for enhanced fuel economy, particularly in urban environments.
Best Use Case:
Mixed
Pros and Cons:
Pros:
- • Striking and modern design
- • Wide range of efficient powertrains including full electric
- • Comfortable ride quality
- • High-quality interior materials and i-Cockpit design
- • Good technology and safety features
Cons:
- • Rear passenger space can be tight for adults
- • i-Cockpit layout not for everyone
- • Some PureTech engine reliability concerns (historical)
- • Limited boot space compared to some rivals
- • Higher trims can be expensive
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(II (facelift 2023): December, 2023 - March, 2025).
| General: |
| Brand: | Peugeot |
| Model: | 2008 |
| Generation: | II (facelift 2023) |
| Modification (Engine): | 1.2 (145 Hp) Mild Hybrid e-DCS |
| Start of production: | March, 2025 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 136 Hp @ 5500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 113.4 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 230 Nm @ 1750 rpm. |
| Engine Model/Code: | EB2LTD More details about the engine EB2LTD |
| Engine displacement: | 1199 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 3.5 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 4.9-5.0 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6e |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 8.3 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 8.3 sec |
| Maximum speed: | 206 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 8.9 kg/Hp, 111.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.6 kg/Nm, 177.3 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 7.9 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1297 |
| Max. weight: | 1790 |
| Max load: | 493 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1467 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 434 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1100 kg |
| Fuel tank capacity: | 44 l |
| Size: |
| Length: | 4304 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1770 mm mm [5mm less] |
| Height: | 1550 mm mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2605 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width with mirrors folded: | 1815 mm |
| Width including mirrors: | 1987 mm |
| Front track: | 1540 mm |
| Rear (Back) track: | 1540 mm |
| Front overhang: | 874 mm |
| Rear overhang: | 825 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.2 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | e-DCS |
|---|
| Front brakes | Disc, 302x26 mm [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc, 249x10 mm [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 215/65 R16 98H; 215/60 R17 96H; 215/70 R17 100H; 215/55 R18 99V |
|---|
| Wheel rims size | 16; 17; 18 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Elastic beam |
| Electric: |
| Gross battery capacity: | 0.432 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Below the floor, under the front seats |
| System power: | 145 Hp |
| Electric motor power: | 29 Hp @ 4264 rpm. |
| Electric motor Torque: | 55 Nm @ 750-2499 rpm. |
| Electric motor location: | Integrated into the transmission |
| Electric motor type: | Synchronous |
| Battery weight: | 13 kg |
| Battery voltage: | 48 V |
Help others decide – share your experience!