BMW 2 Series Active Tourer (F45 LCI, facelift 2018) 220i (178 Hp) Steptronic
People\'s Opinion
N/A / 5
BMW 2 Series:
The BMW 2 Series is a range of subcompact executive cars manufactured by BMW since the year 2014. The 2 Series was created when BMW spun-off the 2-door models of the BMW 1 Series into a separate series.
The 2 Series was first launched as a 2-door coupé and convertible, both based on a rear-wheel drive platform. A year later, the Active Tourer 5-seat compact MPV body style was added, based on the unrelated front-wheel drive platform shared with the Mini Countryman. This was followed by a 7-seat version called the Gran Tourer. In 2019, the Gran Coupé fastback sedan joined the 2 Series family as a front-wheel drive vehicle based on the 1 Series hatchback and has been marketed as a 4-door coupe. In 2021, BMW released the second-generation 2-door coupé, rear-wheel drive 2 Series in July 2021....(Read more on Wikipedia)
Active Tourer (F45 LCI, facelift 2018) Overview:
BMW 2 Series (Active Tourer (F45 LCI, facelift 2018)). With 280 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~6.9 l/100km). With a weight of 1415 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 7.3 s). The top speed reaches 229 km/h. A multi-purpose vehicle designed to transport passengers with ample interior space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Offers strong acceleration and a responsive feel, making for an engaging driving experience.
Fuel Economy
Good fuel efficiency for its power, competitive within the petrol segment.
Best Use Case:
Mixed driving, ideal for drivers seeking a more dynamic and spirited petrol option.
Pros and Cons:
Pros:
- • Spacious and practical interior for families
- • Wide range of efficient and powerful engines, including PHEV options
- • Premium interior quality and materials
- • Comfortable ride quality for long journeys
- • Available xDrive all-wheel-drive enhances traction and stability
- • Good driving dynamics for an MPV segment
Cons:
- • Higher purchase price compared to non-premium rivals
- • Styling may not appeal to all traditional BMW enthusiasts
- • Some interior plastics could feel more premium in lower trims
- • Limited off-road capability despite xDrive options
- • PHEV models require regular charging to maximize fuel economy benefits
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Gran Coupe (F44): November, 2019 - November, 2020).
| General: |
| Brand: | BMW |
| Model: | 2 Series |
| Generation: | Active Tourer (F45 LCI, facelift 2018) |
| Modification (Engine): | 220i (178 Hp) Steptronic |
| Start of production: | November, 2020 |
| End of production: | 2021 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | MPV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 178 Hp @ 5000-5500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 89.1 Hp/l [172mm less] |
| Torque: | 280 Nm @ 1350-4200 rpm. |
| Engine Model/Code: | B48B20 More details about the engine B48B20 |
| Engine displacement: | 1998 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Twin-power turbo, Intercooler |
| Valvetrain: | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Engine oil capacity: | 5.25 l |
| Coolant: | 7.1 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 82 mm mm |
| Piston Stroke: | 94.6 mm mm |
| Compression ratio: | 11:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 6.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 4.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 5.5 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - urban (NEDC): | 6.9 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban (NEDC): | 4.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 5.5 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 7.3 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 7.3 sec |
| Maximum speed: | 229 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.9 kg/Hp, 125.8 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.1 kg/Nm, 197.9 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.9 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1415 |
| Max. weight: | 1970 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 555 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1510 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 468 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1500 kg |
| Fuel tank capacity: | 51 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 745 kg |
| Permitted towbar download: | 75 kg |
| Size: |
| Length: | 4354 mm mm [172mm less] |
| Width: | 1800 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1555 mm mm [135mm more] |
| Wheelbase: | 2670 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1561 mm |
| Rear (Back) track: | 1562 mm |
| Ride height (ground clearance): | 165 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.3 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Steptronic |
|---|
| Front brakes | Disc [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/60 R16 |
|---|
| Wheel rims size | 7J x 16 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
How many miles have you covered in your BMW 2 Series? Share your journey!