BMW 2 Series Active Tourer (F45 LCI, facelift 2018) 225xe (220 Hp) Plug-in Hybrid xDrive Steptronic
People\'s Opinion
N/A / 5
BMW 2 Series:
The BMW 2 Series is a range of subcompact executive cars manufactured by BMW since the year 2014. The 2 Series was created when BMW spun-off the 2-door models of the BMW 1 Series into a separate series.
The 2 Series was first launched as a 2-door coupé and convertible, both based on a rear-wheel drive platform. A year later, the Active Tourer 5-seat compact MPV body style was added, based on the unrelated front-wheel drive platform shared with the Mini Countryman. This was followed by a 7-seat version called the Gran Tourer. In 2019, the Gran Coupé fastback sedan joined the 2 Series family as a front-wheel drive vehicle based on the 1 Series hatchback and has been marketed as a 4-door coupe. In 2021, BMW released the second-generation 2-door coupé, rear-wheel drive 2 Series in July 2021....(Read more on Wikipedia)
Active Tourer (F45 LCI, facelift 2018) Overview:
BMW 2 Series (Active Tourer (F45 LCI, facelift 2018)). With 220 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1685 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.7 s). The top speed reaches 202 km/h. A multi-purpose vehicle designed to transport passengers with ample interior space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Delivers robust and immediate power, resulting in excellent acceleration for an MPV.
Fuel Economy
Exceptional fuel economy when the battery is regularly charged, highly efficient for short trips.
Best Use Case:
Urban and suburban driving, maximizing electric-only range with consistent charging.
Pros and Cons:
Pros:
- • Spacious and practical interior for families
- • Wide range of efficient and powerful engines, including PHEV options
- • Premium interior quality and materials
- • Comfortable ride quality for long journeys
- • Available xDrive all-wheel-drive enhances traction and stability
- • Good driving dynamics for an MPV segment
Cons:
- • Higher purchase price compared to non-premium rivals
- • Styling may not appeal to all traditional BMW enthusiasts
- • Some interior plastics could feel more premium in lower trims
- • Limited off-road capability despite xDrive options
- • PHEV models require regular charging to maximize fuel economy benefits
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Gran Coupe (F44): November, 2019 - November, 2020).
| General: |
| Brand: | BMW |
| Model: | 2 Series |
| Generation: | Active Tourer (F45 LCI, facelift 2018) |
| Modification (Engine): | 225xe (220 Hp) Plug-in Hybrid xDrive Steptronic |
| Start of production: | November, 2020 |
| End of production: | October, 2021 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | MPV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 125 Hp @ 5000-5500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 83.4 Hp/l [172mm less] |
| Torque: | 220 Nm @ 1500-3800 rpm. |
| Engine Model/Code: | B38B15 More details about the engine B38B15 |
| Engine displacement: | 1499 |
| Number of cylinders: | 3 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Twin-power turbo, Intercooler |
| Valvetrain: | VALVETRONIC, Double-VANOS |
| Engine oil capacity: | 4.25 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 82 mm mm |
| Piston Stroke: | 94.6 mm mm |
| Compression ratio: | 11:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Fuel consumption (economy) - combined (NEDC): | 1.8 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 1.8 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.7 sec |
| Maximum speed: | 202 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.7 kg/Hp, 130.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.4 kg/Nm, 228.5 Nm/tonne |
| Max speed (electric): | 135 km/h |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1685 |
| Max. weight: | 2180 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 495 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1350 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 400 l |
| Fuel tank capacity: | 36 l |
| Size: |
| Length: | 4354 mm mm [172mm less] |
| Width: | 1800 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1556 mm mm [136mm more] |
| Wheelbase: | 2670 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1561 mm |
| Rear (Back) track: | 1562 mm |
| Ride height (ground clearance): | 167 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.3 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) permanently drives the front wheels of the vehicle, the electric motor drives the rear wheels of the vehicle, capable of running in full electric mode, only by the Internal combustion engine (ICE) or in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Steptronic |
|---|
| Front brakes | Disc [above average] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R17 |
|---|
| Wheel rims size | 7.5J x 17 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension |
| Electric: |
| Net (usable) battery capacity: | 8.8 kWh |
| Gross battery capacity: | 10 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Below the floor, under the rear seats |
| System power: | 220 Hp |
| System torque: | 385 Nm |
| All-electric range: | 52-55 km |
| Electric motor power: | 95 Hp @ 8000 rpm. |
| Electric motor Torque: | 165 Nm @ 100-3900 rpm. |
| Average Energy consumption: | 13.5 kWh/100 km |
| Electric motor location: | Rear axle, Transverse |
| All-electric range (WLTP): | 52-55 km |
| Battery voltage: | 295 V |
| Average Energy consumption (NEDC): | 13.5 kWh/100 km |
The hidden gems or the annoying flaws? Expose the truth about the BMW 2 Series!