BMW X5 G05 LCI, facelift 2023 30d (298 Hp) Mild Hybrid xDrive Steptronic
People\'s Opinion
N/A / 5
BMW X5:
The BMW X5 is a mid-size luxury crossover SUV produced by BMW. The X5 made its debut in 1999 as the E53 model. It was BMW's first SUV. At launch, it featured all-wheel drive and was available with either a manual or automatic gearbox. The second generation was launched in 2006, and was known internally as the E70. The E70 featured the torque-split capable xDrive all-wheel drive system mated to an automatic gearbox. In 2009, the X5 M performance variant was released as a 2010 model.
BMW marketed the X5 officially as a "Sports Activity Vehicle" , rather than an SUV, to indicate its on-road handling capability despite its large dimensions. The X5 signaled a shift away from the utilisation of body-on-frame construction, in favour of more modern monocoque chassis construction. Although the Mercedes-Benz M-Class was introduced more than a year prior to the X5, the X5 was the first to utilise a monocoque chassis. The M-Class used body-on-frame construction until its second generation....(Read more on Wikipedia)
G05 LCI, facelift 2023 Overview:
BMW X5 (G05 LCI, facelift 2023). With 650 Nm of torque, it offers ample pulling power. At around 2220 kg, it’s on the heavier side. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.1 s). The top speed reaches 233 km/h. A sports activity vehicle combining performance with utility. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Strong low-end torque provides effortless cruising and sufficient acceleration for daily driving and light towing.
Fuel Economy
Excellent fuel efficiency for a large SUV, making it a cost-effective choice for high mileage drivers and long commutes.
Best Use Case:
Highway / Daily Commuting
Pros and Cons:
Pros:
- • Refined and powerful engine lineup with mild-hybrid tech
- • Luxurious and high-quality interior with advanced technology
- • Comfortable ride, especially with optional air suspension
- • Strong performance across most trims
- • Practicality with generous cargo space and optional 7-seats
Cons:
- • High purchase price and expensive options
- • Fuel economy can be high for V8 and non-PHEV petrol models
- • iDrive 8 infotainment can be complex for some users
- • Ride can be firm on larger wheel options without air suspension
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(G05: 2020 - February, 2023).
| General: |
| Brand: | BMW |
| Model: | X5 |
| Generation: | G05 LCI, facelift 2023 |
| Modification (Engine): | 30d (298 Hp) Mild Hybrid xDrive Steptronic |
| Start of production: | April, 2023 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | SAV |
| Seats: | 5-7 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 286 Hp @ 4000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 95.6 Hp/l [13mm more] |
| Torque: | 650 Nm @ 1500-2500 rpm. |
| Engine Model/Code: | B57 More details about the engine B57 |
| Engine displacement: | 2993 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Twin-power turbo, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine layout: | Front, Longitudinal |
| Cylinder Bore: | 84 mm mm |
| Piston Stroke: | 90 mm mm |
| Compression ratio: | 16.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 7.1-8.2 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6d |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.1 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.1 sec |
| Maximum speed: | 233 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 7.4 kg/Hp, 134.2 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 3.3 kg/Nm, 301.8 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 5.8 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 2220 |
| Max. weight: | 2950 |
| Max. roof load: | 100 kg |
| Max load: | 730 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1870 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 650 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 3500 kg |
| Fuel tank capacity: | 80 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 140 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 3500 kg |
| Size: |
| Ramp-over (brakeover) angle: | 20.2° |
| Wading depth: | 500 mm |
| Length: | 4935 mm mm [13mm more] |
| Width: | 2004 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1765 mm mm [20mm more] |
| Wheelbase: | 2975 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 2218 mm |
| Front track: | 1677 mm |
| Rear (Back) track: | 1698 mm |
| Front overhang: | 887 mm |
| Rear overhang: | 1073 mm |
| Ride height (ground clearance): | 214 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 12.6 m [above average] |
| Approach angle: | 25.2° |
| Departure angle: | 22.3° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and the electric motor permanently drive the four wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Steptronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | Front wheel tires: 265/50 R19; 275/45 R20; 275/40 R21; 275/35 R22 |
|---|
| Wheel rims size | Front wheel rims: 9J x 19; 9J x 20; 9.5J x 21; 9.5J x 22 |
|---|
| Front suspension | Double wishbone, Air Suspension - Optional |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link suspension, Air Suspension - Optional |
| Electric: |
| Gross battery capacity: | 0.4 kWh |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Battery location: | Under the front hood |
| System power: | 298 Hp |
| System torque: | 670 Nm |
| Electric motor power: | 12 Hp |
| Electric motor Torque: | 200 Nm |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
| Battery voltage: | 48 V |
Show off your BMW X5 knowledge – drop a review below!