DS 3 facelift 2023 1.5 BlueHDi (130 Hp) Automatic
DS 3:
The DS 3 is a luxury supermini initially produced by the French automobile manufacturer Citroën and officially launched in January 2010. Positioned below the DS 4, this was the first and entry-level model from the DS premium sub-brand , which was spun-off in 2016 into DS Automobiles.
Originally manufactured as a three-door supermini hatchback with a convertible variation from 2009 to 2019, the second generation became a five-door Crossover SUV, named as DS 3 Crossback from 2018 to 2022....(Read more on Wikipedia)
facelift 2023 Overview:
DS 3 (facelift 2023). With 300 Nm of torque, it offers ample pulling power. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A vehicle that combines characteristics of SUVs and hatchbacks for versatility. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (130 hp) for versatile driving.
- • Exceptional fuel efficiency: 5.1 L/100 km.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Standard trunk space (350 L) suitable for daily needs.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Crossback: October, 2020 - 2022).
| General: |
| Brand: | DS |
| Model: | 3 |
| Generation: | facelift 2023 |
| Modification (Engine): | 1.5 BlueHDi (130 Hp) Automatic |
| Start of production: | October, 2023 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Crossover |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 130 Hp @ 3750 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 86.7 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 300 Nm @ 1750 rpm. |
| Engine Model/Code: | YHZ DV5RC More details about the engine YHZ DV5RC |
| Engine displacement: | 1499 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 4 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 5.1 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 5.8 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 4.8 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 4.3 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 5.6 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6.4 |
| Space: |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1050 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 350 l |
| Fuel tank capacity: | 41 l |
| AdBlue tank: | 15 l |
| Size: |
| Length: | 4118 mm [Same length.] |
| Width: | 1791 mm [Same width.] |
| Height: | 1534 mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2558 mm [Same wheelbase.] |
| Width with mirrors folded: | 1802 mm |
| Width including mirrors: | 1988 mm |
| Front track: | 1548 mm |
| Rear (Back) track: | 1557 mm |
| Front overhang: | 860 mm |
| Rear overhang: | 700 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.7 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Drum [bad for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 215/55 R18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Semi-independent, coil spring |
Rate the DS 3 from 1 to 10!