DS 7 Crossback 1.6 PureTech (300 Hp) Plug-in Hybrid E-TENSE 4WD Automatic
DS 7:
The DS 7 is a compact luxury crossover SUV from the French automaker DS Automobiles. Presented for the first time on 28 February 2017, the vehicle's public premiere was at the 87th Geneva Motor Show in March 2017 and was known as the DS 7 Crossback globally prior to 2023 and briefly in China.
The DS7, like the Citroën C5 Aircross, is based on the EMP2 platform of Groupe PSA. Though not the first SUV for and from the brand , it is the first SUV for Europe.
The DS7 was revealed to the press on 28 February 2017, before being shown to the public at the 2017 Geneva Motor Show and marketed in January 2018 for diesel versions....(Read more on Wikipedia)
Crossback Overview:
DS 7 (Crossback). With 300 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1825 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.5 s). The top speed reaches 220 km/h. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (200 hp) for versatile driving.
- • Sporty acceleration: 0-100 km/h in 6.5 sec.
- • Exceptional fuel efficiency: 2.2 L/100 km.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Independent multi-link suspension for premium ride comfort.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Generous trunk capacity of 555 Liters.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(Crossback: November, 2018 - January, 2020).
| General: |
| Brand: | DS |
| Model: | 7 |
| Generation: | Crossback |
| Modification (Engine): | 1.6 PureTech (300 Hp) Plug-in Hybrid E-TENSE 4WD Automatic |
| Start of production: | October, 2018 |
| End of production: | March, 2019 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 200 Hp @ 5500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 125.2 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 300 Nm @ 3000 rpm. |
| Engine Model/Code: | 5GB EP6FADTXHP More details about the engine 5GB EP6FADTXHP |
| Engine displacement: | 1598 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 4.25 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 2.2 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.5 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.5 sec |
| Maximum speed: | 220 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 6.1 kg/Hp, 164.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.1 kg/Nm, 246.6 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.2 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1825 |
| Max. weight: | 2400 |
| Max. roof load: | 55 kg |
| Max load: | 575 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 628 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 555 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1200 kg |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 55 kg |
| Size: |
| Length: | 4573 mm [Same length.] |
| Width: | 1906 mm [Same width.] |
| Height: | 1621-1625 mm [4mm less] |
| Wheelbase: | 2738 mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 2098 mm |
| Front overhang: | 925 mm |
| Rear overhang: | 910 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | An Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels, one electric motor drives the front wheels, one electric motor drives the rear wheels. There is an ability for running in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 235/55 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
|---|
| Rear suspension | Independent multi-link spring suspension with stabilizer |
| Electric: |
| Gross battery capacity: | 13.2 kWh |
| System power: | 300 Hp |
| System torque: | 450 Nm |
| All-electric range: | 50 km |
| Electric motor power: | 109 Hp |
| Electric motor Torque: | 337 Nm |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
Rate the DS 7 from 1 to 10!