Hyundai Grandeur/Azera VI (IG) 2.2 CRDi (202 Hp) Shiftronic
Hyundai Grandeur/Azera:
The Hyundai Grandeur is a executive sedan manufactured and marketed by the South Korean manufacturer Hyundai since 1986, over seven generations.
From 1986 to 1996, the Grandeur was the flagship for Hyundai's South Korean range before the Hyundai Dynasty was introduced. It is marketed globally as the Hyundai Azera. As the Azera, it was the flagship of Hyundai's US and Canadian lineup until the arrival of the Genesis sedan. After the launch of the separate Genesis brand, the Grandeur/Azera resumed its place as the company's flagship....(Read more on Wikipedia)
VI (IG) Overview:
Hyundai Grandeur/Azera (VI (IG)). With 440 Nm of torque, it offers ample pulling power. It has moderate fuel consumption (~7.6 l/100km). With a weight of 1675 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. A four-door car with a separate trunk, ideal for families and daily commuting. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (202 hp) for versatile driving.
- • Balanced fuel consumption of 6.8 L/100 km for its class.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(V (HG): 2013 - 2017).
| General: |
| Brand: | Hyundai |
| Model: | Grandeur/Azera |
| Generation: | VI (IG) |
| Modification (Engine): | 2.2 CRDi (202 Hp) Shiftronic |
| Start of production: | 2016 |
| End of production: | 2018 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Sedan |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 4 |
| Engine: |
| Power: | 202 Hp @ 3800 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 91.9 Hp/l [10mm more] |
| Torque: | 440 Nm @ 1750-2750 rpm. |
| Engine Model/Code: | R II / D4HB More details about the engine R II / D4HB |
| Engine displacement: | 2199 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 6.3 l |
| Coolant: | 9.1 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 7.6 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 5.7 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.8 l/100 km |
| Weight-to-power ratio: | 8.3 kg/Hp, 120.6 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 3.8 kg/Nm, 262.7 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1675 |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| Size: |
| Length: | 4930 mm [10mm more] |
| Width: | 1865 mm [5mm more] |
| Height: | 1470 mm [Same height.] |
| Wheelbase: | 2845 mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1602 mm |
| Rear (Back) track: | 1610 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 8 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | Shiftronic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Tires size | 225/55 R17; 245/45 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 7.0J x 17; 7.5J x 18 |
Help others decide – share your experience!