Mazda MPV III 2.3 16V (272 Hp)
Mazda MPV:
The Mazda MPV is a minivan manufactured by Mazda. Introduced in 1988 as a rear-wheel-drive model with optional selectable four-wheel drive, this was replaced in 1999 with a front-wheel-drive version with optional all-wheel-drive in some markets. Over one million MPV models have been produced since its introduction.
The MPV was designed from the ground-up as a minivan specifically for the American market, and was introduced in 1988 for the 1989 model year. It was based on the large rear-wheel-drive Mazda Luce's platform. The platform allowed such options as a V6 engine, and optional four-wheel drive. However this large platform created some liabilities in other markets. When it was introduced in Japan in January 1990, its engine displacement and exterior dimensions exceeded Japanese government regulations for vehicles classified as "compact", and as a result, Japanese buyers were liable for additional annual taxes. It was available at Mazda's Japanese luxury dealership network Ɛ̃fini starting in 1991....(Read more on Wikipedia)
III Overview:
Mazda MPV (III). With 380 Nm of torque, it offers ample pulling power. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. The top speed reaches 180 km/h. A spacious vehicle designed to transport passengers comfortably, often with sliding doors. With seating for 7, it’s perfect for larger families.
Pros and Cons:
Pros:
- • High-performance engine delivering 272 hp.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
- • Direct fuel injection technology for optimized combustion.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(II (LW): 2003 - 2006).
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | MPV |
| Generation: | III |
| Modification (Engine): | 2.3 16V (272 Hp) |
| Start of production: | 2006 |
| End of production: | 2007 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Minivan |
| Seats: | 7 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 272 Hp @ 5500 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 120.3 Hp/l [65mm more] |
| Torque: | 380 Nm |
| Engine displacement: | 2261 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 87.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 94 mm mm |
| Compression ratio: | 9.5:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Maximum speed: | 180 km/h |
| Space: |
| Fuel tank capacity: | 75 l |
| Size: |
| Length: | 4870 mm mm [65mm more] |
| Width: | 1850 mm mm [20mm more] |
| Height: | 1685 mm mm [100mm less] |
| Wheelbase: | 2950 mm mm [110mm more] |
| Front track: | 1610 mm |
| Rear (Back) track: | 1605 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Tires size | 215/55 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 18 |
|---|
| Front suspension | Independent coil spring |
|---|
| Rear suspension | Independent coil spring |
Your first impression of the Mazda MPV in one word? Go!