Mazda Proceed Marvie 2.5 TD (125 Hp)
Mazda Proceed:
The Mazda B series is a series of pickup trucks that was manufactured by Mazda. Produced across five generations from 1961 to 2006, the model line began life primarily as a commercial vehicle, slotted above a kei truck in size. Through its production, Mazda used engine displacement to determine model designations; a B1500 was fitted with a 1. 5 L engine and a B2600, a 2. 6 L engine.
In Japan, the B-series was referred to as the Mazda Proceed for much of its production, with several other names adopted by the model line. In Australia and New Zealand, the B-Series was named the Mazda Bravo and Mazda Bounty, respectively; South Africa used the Mazda Drifter name. Thailand used the Mazda Magnum, Thunder, and Fighter names. Through its association with Ford, Mazda produced the B-Series as the Ford Courier and the Ford Ranger. Conversely, the Ford Ranger was sold in North America as a Mazda B series from 1994 until 2010....(Read more on Wikipedia)
Marvie Overview:
Mazda Proceed (Marvie). With 294 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1830 kg, it falls in the mid‑range. All‑wheel drive provides excellent grip, ideal for off‑road use. A sport utility vehicle offering higher ground clearance and versatile cargo space. With seating for 7, it’s perfect for larger families.
Pros and Cons:
Pros:
- • Efficiency-focused engine (125 hp), ideal for city commuting.
- • All-wheel drive for superior traction in all conditions.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Cons:
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
| General: |
| Brand: | Mazda |
| Model: | Proceed |
| Generation: | Marvie |
| Modification (Engine): | 2.5 TD (125 Hp) |
| Start of production: | 1991 |
| End of production: | 1996 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | SUV |
| Seats: | 7 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 125 Hp @ 4000 rpm. |
| Power per litre: | 50 Hp/l |
| Torque: | 294 Nm @ 2000 rpm. |
| Engine displacement: | 2499 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Precombustion chamber injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Weight-to-power ratio: | 14.6 kg/Hp, 68.3 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.2 kg/Nm, 160.7 Nm/tonne |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1830 |
| Max. weight: | 2215 |
| Max load: | 385 |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| Size: |
| Length: | 4990 mm mm |
| Width: | 1810 mm mm |
| Height: | 1815 mm mm |
| Wheelbase: | 3000 mm mm |
| Front track: | 1480 mm |
| Rear (Back) track: | 1470 mm |
| Powertrain: |
| Drive wheel | All wheel drive (4x4) |
|---|
| Number of gears | 4 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Front brakes | Disc |
|---|
| Rear brakes | Drum |
|---|
| Tires size | 265/70 R15 |
|---|
| Rear suspension | Leaf spring |
Help others decide – share your experience!