Seat Alhambra II (7N, facelift 2015) 1.4 TSI (150 Hp) DSG
Seat Alhambra:
The SEAT Alhambra is a seven-seater minivan that was built from 1996 to 2020. It was manufactured under the SEAT brand from June 1996 onwards at the Volkswagen Group's AutoEuropa plant in Palmela, Portugal. It shares the same platform with the Volkswagen Sharan, and the first generation was also related to the Ford Galaxy. The vehicle is named after the Alhambra of Granada, a famous monument in Spain. It is considered in the motor industry to be a large multi-purpose vehicle.
A prototype of the first generation SEAT Alhambra was presented at the 1995 Geneva Salon International de l'Auto. The following year the production Alhambra was launched at the same motor show and went on sale in June. The Alhambra shares most of its components and design with the VW Sharan Mk1 and Ford Galaxy Mk1. However, the Alhambra has more options fitted for a given price range. The Alhambra has seven seats—the five rear seats can be folded down or unclipped and removed completely. When removed the seats leave a flat-floored load space, a unique feature for SEAT vehicles at that time. The load volume varies, from 256l with seven seats, to 852l with five seats, and 2610l with only the two front seats fitted....(Read more on Wikipedia)
II (7N, facelift 2015) Overview:
Seat Alhambra (II (7N, facelift 2015)). With 250 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1642 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 9.9 s). The top speed reaches 198 km/h. A spacious vehicle designed to transport passengers comfortably, often with sliding doors. A multi-purpose vehicle designed to transport passengers with ample interior space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (184 hp) for versatile driving.
- • Respectable acceleration of 8.9 sec, suitable for most driving situations.
- • Exceptional fuel efficiency: 5.3 L/100 km.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Generous trunk capacity of 955 Liters.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(I (7M, facelift 2000): 2006 - 2010).
| General: |
| Brand: | Seat |
| Model: | Alhambra |
| Generation: | II (7N, facelift 2015) |
| Modification (Engine): | 1.4 TSI (150 Hp) DSG |
| Start of production: | 2015 |
| End of production: | March, 2020 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Minivan, MPV |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Power: | 150 Hp @ 5000 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 107.5 Hp/l [220mm more] |
| Torque: | 250 Nm @ 2000 rpm. |
| Engine Model/Code: | CZDA More details about the engine CZDA |
| Engine displacement: | 1395 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 4 l |
| Coolant: | 8 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 74.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 80 mm mm |
| Compression ratio: | 10:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - combined: | 6.6 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9.9 sec |
| Maximum speed: | 198 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 10.9 kg/Hp, 91.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 6.6 kg/Nm, 152.3 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1642 |
| Max. weight: | 2310 |
| Max load: | 668 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 2430 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 955 l |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| Size: |
| Length: | 4854 mm mm [220mm more] |
| Width: | 1904 mm mm [94mm more] |
| Height: | 1720 mm mm [42mm less] |
| Wheelbase: | 2919 mm mm [84mm more] |
| Front track: | 1557-1569 mm |
| Rear (Back) track: | 1605-1617 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.9 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | DSG |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/60 R16; 215/60 R16; 225/50 R17; 225/50 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 16; 17; 18 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
|---|
| Rear suspension | Independent coil spring |
Is the Seat Alhambra the king of its class? Share your thoughts.