Seat Alhambra II (7N, facelift 2015) 2.0 TDI (177 Hp) DSG
Seat Alhambra:
The SEAT Alhambra is a seven-seater minivan that was built from 1996 to 2020. It was manufactured under the SEAT brand from June 1996 onwards at the Volkswagen Group's AutoEuropa plant in Palmela, Portugal. It shares the same platform with the Volkswagen Sharan, and the first generation was also related to the Ford Galaxy. The vehicle is named after the Alhambra of Granada, a famous monument in Spain. It is considered in the motor industry to be a large multi-purpose vehicle.
A prototype of the first generation SEAT Alhambra was presented at the 1995 Geneva Salon International de l'Auto. The following year the production Alhambra was launched at the same motor show and went on sale in June. The Alhambra shares most of its components and design with the VW Sharan Mk1 and Ford Galaxy Mk1. However, the Alhambra has more options fitted for a given price range. The Alhambra has seven seats—the five rear seats can be folded down or unclipped and removed completely. When removed the seats leave a flat-floored load space, a unique feature for SEAT vehicles at that time. The load volume varies, from 256l with seven seats, to 852l with five seats, and 2610l with only the two front seats fitted....(Read more on Wikipedia)
II (7N, facelift 2015) Overview:
Seat Alhambra (II (7N, facelift 2015)). With 380 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1749 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 8.9 s). The top speed reaches 213 km/h. A spacious vehicle designed to transport passengers comfortably, often with sliding doors. A multi-purpose vehicle designed to transport passengers with ample interior space. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (177 hp) for versatile driving.
- • Respectable acceleration of 8.9 sec, suitable for most driving situations.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
- • Turbocharged engine ensures better torque delivery at low RPMs.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(II (7N, facelift 2015): 2015 - 2018).
| General: |
| Brand: | Seat |
| Model: | Alhambra |
| Generation: | II (7N, facelift 2015) |
| Modification (Engine): | 2.0 TDI (177 Hp) DSG |
| Start of production: | 2019 |
| End of production: | 2020 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Minivan, MPV |
| Seats: | 5-7 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Particulate filter |
| Power: | 177 Hp Same horsepower |
| Power per litre: | 89.9 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 380 Nm |
| Engine Model/Code: | DLUB More details about the engine DLUB |
| Engine displacement: | 1968 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Diesel Commonrail |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Engine oil capacity: | 4.7 l |
| Coolant: | 8 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 81 mm mm |
| Piston Stroke: | 95.5 mm mm |
| Compression ratio: | 16:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Diesel |
| Emission standard: | Euro 6d-Temp |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 8.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 8.9 sec |
| Maximum speed: | 213 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 9.8 kg/Hp, 102.4 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4.6 kg/Nm, 219.8 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 8.5 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1729-1770 |
| Max. weight: | 2400-2550 |
| Max load: | 671-780 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 2430 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 2200 kg |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 2400 kg |
| Size: |
| Length: | 4854 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1904 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1740 mm mm [20mm more] |
| Wheelbase: | 2919 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 2081 mm |
| Front track: | 1569 mm |
| Rear (Back) track: | 1617 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.9 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | DSG |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs, 314 mm [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc, 282 mm [above average] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 225/50 R17 98H; 225/50 R17 98V; 225/45 R18 95W |
|---|
| Wheel rims size | 7.0J x 17; 7.5J x 18 |
|---|
| Front suspension | Independent type McPherson |
Is the Seat Alhambra the king of its class? Share your thoughts.