Volkswagen Golf VIII (facelift 2024) 1.5 eTSI (116 Hp) Mild Hybrid DSG
People\'s Opinion
N/A / 5
Volkswagen Golf:
The Volkswagen Golf is a compact car/small family car produced by the German automotive manufacturer Volkswagen since 1974, marketed worldwide across eight generations, in various body configurations and under various nameplates – including as the Volkswagen Rabbit in the United States and Canada , and as the Volkswagen Caribe in Mexico. Historically, the Golf is Volkswagen's best-selling model and is among the world's top three best-selling nameplates, with more than 35 million units sold as of 2019....(Read more on Wikipedia)
VIII (facelift 2024) Overview:
Volkswagen Golf (VIII (facelift 2024)). With 220 Nm of torque, it offers ample pulling power. Weighing only 1260 kg, it’s quite light. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is relatively slow (0–100 km/h in 9.9 s). The top speed reaches 203 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Adequate power for city driving and relaxed highway cruising, mild-hybrid assist provides smooth low-end torque.
Fuel Economy
Excellent fuel efficiency, especially in urban environments, thanks to the mild-hybrid system and DSG gearbox.
Best Use Case:
Mixed / City
Pros and Cons:
Pros:
- • Diverse engine lineup including mild-hybrid and performance options
- • Refined interior with updated technology
- • Comfortable ride quality for daily use
- • Strong safety ratings
- • Practical hatchback design
Cons:
- • Infotainment system can be complex for some users
- • Higher trim levels can be expensive
- • Some interior materials might feel less premium than rivals
- • Touch-sensitive controls can be fiddly
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(VII (5-door, facelift 2017): April, 2017 - 2019).
| General: |
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Golf |
| Generation: | VIII (facelift 2024) |
| Modification (Engine): | 1.5 eTSI (116 Hp) Mild Hybrid DSG |
| Start of production: | April, 2024 |
| Powertrain Architecture: | MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle, power-assist hybrid, battery-assisted hybrid vehicles, BAHV) |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 116 Hp Same horsepower |
| Power per litre: | 77.4 Hp/l [24mm more] |
| Torque: | 220 Nm @ 1500-3000 rpm. |
| Engine Model/Code: | EA211 evo2 / DXDE More details about the engine EA211 evo2 / DXDE |
| Engine displacement: | 1498 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 4.3 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 74.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 85.9 mm mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 5.3 l/100 km |
| Fuel consumption at Low speed (WLTP): | 6.8 l/100 km |
| Fuel consumption at Medium speed (WLTP): | 5 l/100 km |
| Fuel consumption at high speed (WLTP): | 4.6 l/100 km |
| Fuel consumption at very high speed (WLTP): | 5.6 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 EA |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 9.9 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 9.9 sec |
| Maximum speed: | 203 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 10.9 kg/Hp, 92.1 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.7 kg/Nm, 174.6 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 9.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1260 |
| Max. weight: | 1840 |
| Max load: | 580 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1237 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 381 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1300 kg |
| Permitted trailer load without brakes: | 660 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Permitted trailer load with brakes (8%): | 1500 kg |
| Size: |
| Length: | 4282 mm mm [24mm more] |
| Width: | 1789 mm mm [10mm less] |
| Height: | 1483 mm mm [9mm less] |
| Wheelbase: | 2620 mm mm [Same wheelbase.] |
| Width including mirrors: | 2073 mm |
| Front track: | 1534-1550 mm |
| Rear (Back) track: | 1502-1518 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 10.9 m [above average] |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work only in mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 7 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | DSG |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 205/55 R16; 205/50 R17; 225/45 R17; 225/40 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 6.5J x 16; 7J x 16; 6.5J x 17; 7.5J x 17; 7.5J x 18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Electric: |
| Battery technology: | Lithium-ion (Li-Ion) |
| Electric motor power: | 18 Hp |
| Electric motor location: | Front, Transverse |
| Battery voltage: | 48 V |
Was the Volkswagen Golf what you expected? Let us know!