Volkswagen Golf VIII (facelift 2024) GTE 1.5 TSI (272 Hp) eHybrid DSG
People\'s Opinion
N/A / 5
Volkswagen Golf:
The Volkswagen Golf is a compact car/small family car produced by the German automotive manufacturer Volkswagen since 1974, marketed worldwide across eight generations, in various body configurations and under various nameplates – including as the Volkswagen Rabbit in the United States and Canada , and as the Volkswagen Caribe in Mexico. Historically, the Golf is Volkswagen's best-selling model and is among the world's top three best-selling nameplates, with more than 35 million units sold as of 2019....(Read more on Wikipedia)
VIII (facelift 2024) Overview:
Volkswagen Golf (VIII (facelift 2024)). With 250 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1595 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.6 s). The top speed reaches 230 km/h. A compact car with a rear door that swings upward to provide access to the cargo area. Seating for 5 makes it ideal for daily use.
Performance Verdict
Strong combined power output (272 Hp system power) offers brisk acceleration and flexible performance, with the electric motor providing instant torque.
Fuel Economy
Excellent potential for very low fuel consumption and electric-only driving range, especially for commuters with charging access.
Best Use Case:
Mixed / Eco-Performance
Pros and Cons:
Pros:
- • Diverse engine lineup including mild-hybrid and performance options
- • Refined interior with updated technology
- • Comfortable ride quality for daily use
- • Strong safety ratings
- • Practical hatchback design
Cons:
- • Infotainment system can be complex for some users
- • Higher trim levels can be expensive
- • Some interior materials might feel less premium than rivals
- • Touch-sensitive controls can be fiddly
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(VII Variant: May, 2013 - April, 2014).
| General: |
| Brand: | Volkswagen |
| Model: | Golf |
| Generation: | VIII (facelift 2024) |
| Modification (Engine): | GTE 1.5 TSI (272 Hp) eHybrid DSG |
| Start of production: | May, 2024 |
| Powertrain Architecture: | PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle) |
| Body type: | Hatchback |
| Seats: | 5 |
| Doors: | 5 |
| Engine: |
| Engine systems: | Start & Stop System |
| Power: | 177 Hp Same horsepower |
| Power per litre: | 118.2 Hp/l [273mm less] |
| Torque: | 250 Nm @ 1500-4000 rpm. |
| Engine Model/Code: | EA211 evo2 More details about the engine EA211 evo2 |
| Engine displacement: | 1498 |
| Number of cylinders: | 4 |
| Engine configuration: | Inline |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Direct injection |
| Engine aspiration: | Turbocharger, Intercooler |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 74.5 mm mm |
| Piston Stroke: | 85.9 mm mm |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol / electricity |
| Combined fuel consumption (WLTP): | 0.4 l/100 km |
| Emission standard: | Euro 6 EA |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.6 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.6 sec |
| Maximum speed: | 230 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 5.9 kg/Hp, 170.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 4 kg/Nm, 250.8 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.3 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1595 |
| Max. weight: | 2100 |
| Max. roof load: | 75 kg |
| Max load: | 505 |
| Trunk (boot) space - maximum: | 1129 l |
| Trunk (boot) space - minimum: | 273 l |
| Permitted trailer load with brakes (12%): | 1700 kg |
| Fuel tank capacity: | 40 l |
| Permitted trailer load without brakes: | 750 kg |
| Permitted towbar download: | 80 kg |
| Size: |
| Ramp-over (brakeover) angle: | 11.2° |
| Length: | 4289 mm mm [273mm less] |
| Width: | 1789 mm mm [10mm less] |
| Height: | 1478 mm mm [3mm less] |
| Wheelbase: | 2630 mm mm [5mm less] |
| Width including mirrors: | 2073 mm |
| Front track: | 1534-1544 mm |
| Rear (Back) track: | 1509-1519 mm |
| Minimum turning circle (turning diameter): | 11.1 m [above average] |
| Approach angle: | 13° |
| Departure angle: | 19.2° |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) and electric motor drive the front wheels of the car with the ability to work in full electric or mixed mode. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 6 |
|---|
| Transmission type | Automatic |
|---|
| Gearbox type | DSG |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Electric Steering |
|---|
| Tires size | 225/45 R17; 225/45 R18 |
|---|
| Wheel rims size | 7.5J x 17; 7.5J x 18 |
|---|
| Front suspension | Independent, type McPherson with coil spring and anti-roll bar |
| Electric: |
| Net (usable) battery capacity: | 19.7 kWh |
| Gross battery capacity: | 25.7 kWh |
| Battery technology: | Lithium nickel manganese cobalt oxides (Li-NMC) |
| System power: | 272 Hp |
| System torque: | 400 Nm |
| All-electric range: | 131 km |
| Electric motor power: | 116 Hp |
| Average Energy consumption: | 15.9-16.2 kWh/100 km |
| Electric motor location: | Between the combustion engine and the transmission |
| Average Energy consumption (WLTP): | 15.9-16.2 kWh/100 km |
| Electric motor type: | Synchronous |
| All-electric range (WLTP): | 131 km |
Was the Volkswagen Golf what you expected? Let us know!