Alfa Romeo GTV 916 3.0 V6 (220 Hp)
Alfa Romeo GTV:
The Alfa Romeo GTV and the Alfa Romeo Spider are sports cars produced by the Italian automobile manufacturer Alfa Romeo from 1993 to 2004. The GTV is a 2+2 coupé, while the Spider is a two-seater roadster. Production totaled 38,891 units for the Spider and 42,937 units for the GTV.
The GTV's name placed it as the successor to the long-discontinued Alfetta GTV coupé, whereas the Spider was effectively the replacement for the then 30-year-old 105-series Giulia Spider. The GTV was available until the launch of the Brera in 2005, while the Spider lasted another year until the launch of its Brera-based successor in 2006....(Read more on Wikipedia)
916 Overview:
Alfa Romeo GTV (916). With 265 Nm of torque, it offers ample pulling power. With a weight of 1415 kg, it falls in the mid‑range. Front‑wheel drive delivers efficiency and easy handling. Acceleration is good (0–100 km/h in 6.7 s). The top speed reaches 240 km/h. A two-door car with a fixed roof, known for its sporty design and dynamic performance. Seating for 4 makes it ideal for daily use.
Pros and Cons:
Pros:
- • Adequate and balanced power output (220 hp) for versatile driving.
- • Sporty acceleration: 0-100 km/h in 6.7 sec.
- • Ventilated disc brakes for reliable cooling and stopping power.
Cons:
- • Compact cargo space (110 L); may require careful packing.
- • Previous generation model; may lack the latest driver-assist technologies.
Specifications:
Specifications are compared to those of the previous generation(916: 1995 - 2003).
| General: |
| Brand: | Alfa Romeo |
| Model: | GTV |
| Generation: | 916 |
| Modification (Engine): | 3.0 V6 (220 Hp) |
| Start of production: | 1997 |
| End of production: | 2003 |
| Powertrain Architecture: | Internal Combustion engine |
| Body type: | Coupe |
| Seats: | 4 |
| Doors: | 2 |
| Engine: |
| Power: | 220 Hp @ 6300 rpm. Same horsepower |
| Power per litre: | 74.3 Hp/l [Same length.] |
| Torque: | 265 Nm @ 5000 rpm. |
| Engine Model/Code: | AR 16102 More details about the engine AR 16102 |
| Engine displacement: | 2959 |
| Number of cylinders: | 6 |
| Engine configuration: | V-engine |
| Number of valves per cylinder: | 4 |
| Fuel injection system: | Multi-port manifold injection |
| Engine aspiration: | Naturally aspirated engine |
| Valvetrain: | DOHC |
| Engine oil capacity: | 5.9 l |
| Coolant: | 11.7 l |
| Engine layout: | Front, Transverse |
| Cylinder Bore: | 93 mm mm |
| Piston Stroke: | 72.6 mm mm |
| Compression ratio: | 10:1 |
| Performance: |
| Fuel Type: | Petrol (Gasoline) |
| Fuel consumption (economy) - urban: | 17 l/100 km |
| Fuel consumption (economy) - extra urban: | 7.7 l/100 km |
| Acceleration 0 - 100 km/h: | 6.7 sec |
| Acceleration 0 - 62 mph: | 6.7 sec |
| Maximum speed: | 240 km/h |
| Weight-to-power ratio: | 6.4 kg/Hp, 155.5 Hp/tonne |
| Weight-to-torque ratio: | 5.3 kg/Nm, 187.3 Nm/tonne |
| Acceleration 0 - 60 mph: | 6.4 sec |
| Space: |
| Kerb Weight: | 1415 |
| Max. weight: | 1820 |
| Max load: | 405 |
| Trunk (boot) space - minimum: | 110 l |
| Fuel tank capacity: | 70 l |
| Size: |
| Length: | 4285 mm mm [Same length.] |
| Width: | 1780 mm mm [Same width.] |
| Height: | 1320 mm mm [2mm more] |
| Wheelbase: | 2540 mm mm [Same wheelbase.] |
| Front track: | 1510 mm |
| Rear (Back) track: | 1530 mm |
| Powertrain: |
| Drivetrain Architecture | The Internal combustion engine (ICE) drives the front wheels of the vehicle. |
|---|
| Drive wheel | Front wheel drive |
|---|
| Number of gears | 5 |
|---|
| Transmission type | Manual |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs [Best for performance and cooling.] |
|---|
| Rear brakes | Disc |
|---|
| Assisting systems | ABS (Anti-lock braking system) |
|---|
| Steering type | Steering rack and pinion |
|---|
| Power steering | Hydraulic Steering |
|---|
| Tires size | 205/50 ZR16 |
|---|
| Front suspension | Spring Strut |
|---|
| Rear suspension | Coil spring |
What’s the best feature of the Alfa Romeo GTV? Tell us in the comments!